Ferrari'den zor karar

Ferrari, Formula 1 Takımlar Birliği’nden ayrıldığını basın açıklamasıyla dünyaya duyurdu.
Kararın duyurulmasının ardından yapılan açıklamada “Zor bir karardı ve bu konuda çok fazla şey düşünüldü. Mevcut durumun analizinin ardından isteksiz bir şekilde bu karar verildi ve bazı sorunların ortaya çıktığında bir çözümün olmaması nedeniyle birliği bilgilendirdik. Ferrari ve Luca di Montezemolo bu fikirleri sunan ve savunan taraftı. Maranello’nun Başkanı’nın bu konumu koruması ve 2009’un sonuna kadar FOTA Başkanı olması şans eseri değildi.
Bu yıllar içerisindeki FIA ile bağlantılı olarak elde edilen temel başarılar genel olarak harcamaları azaltma etrafında oldu ve bu küçük büyük herkes için önemli bir şeydi. Ferrari bu alanda ön çizgide oldu. Daha FOTA doğmadan bile Ferrari spora uzun vadede katlanılabilmesi için bu yolda azalmayı destekledi.
Ancak artık FOTA görevini tamamladı. Başkan Martin Whitmarsh’ın genel iyilik için taraflar arasında anlaşma sağlama konusunda yaptığı mükemmel çalışmalara rağmen yeni bir yol bulmak gerekiyor. Ferrari diğer takımlarda mevcut Kaynak Kısıtlama Anlaşması üzerinde çalışmalara devam edecek. Harcamaların kontrolü, daha etkili olması hedefleniyor ve test gibi bazı konular dengelenmeli, anlaşma şu anda motor gibi kapsanmayan tüm bölümleri içermeli, aerodinami gibi bölümlerde düzenlemeler yapılmalı. Formula 1, dünyanın geri kalanında olduğu gibi hassas bir dönemden geçiyor.
Ferrari, motor sporlarınıın en yüksek seviyesi olan sporun geleceği için tüm partilerle çalışmak istiyor. Formula 1’in gerçekten teknolojik araştırmaların test yatağı olduğu duruma geri dönmek zorundayız. Alınan sonuçlar Grandtourismo araçlarına transfer edilebilmeli.
Bunun yanında bu sporun topluma daha açık ve ulaşılabilir olması gerektiğini unutmamalıyız.Bu spor, herhangi bir antrenmanın yapılamadığı tek profesyonel spor olmamalı. Test günleri, özellikle deneyimsiz olan gençler için ve takımların eşit bir şekilde hazırlanabilmesi için, aynı zamanda seyirciler ve sponsorlarla daha fazla bağlantı kurulabilmesi için arttırılmalı.” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.