Denktaş’ın 65 yıllık arşivi dünyaya açıklanacak


Bağımsızlığa adanan bir ömür.
1923-2012 Rauf Denktaş
Rahat uyu büyük Kahraman
Başbakanlık açıklamasına göre, Bakanlar Kurulu, Denktaş ailesinin talebini de göz önünde bulundurdu ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın naaşının Cumhuriyet Parkı’na gömülmesine karar verdi.
Cumhuriyet Parkı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin karşısında yer alıyor.
Denktaş’ın 65 yıllık arşivi dünyaya açıklanacak
Rauf Denktaş’ın Kıbrıs mücadelesi boyunca oluşturduğu 65 yıllık arşivi tasnif edilerek dünyaya açıklanacak. Arşivde çok önemli bilgi ve belgeler var. Eski Bakanı Şükrü Sina Gürel’in de aralarında bulunduğu 31 uzman arşivi inceleyecek.
ANKARA – Lefkoşa’da hayatını kaybeden KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın siyasi hayatı ve mücadelesi boyunca oluşturduğu 65 yıllık arşivi tasnif edilerek dünyaya açıklanacak. Arşivi incelemek için aralarında Dışişleri eski Bakanı Şükrü Sina Gürel’in de bulunduğu 31 kişi görevlendirildi.
Büyük bölümü Denktaş’ın evinde olan ve Cumhurbaşkanlığı arşivi ile Yakın Doğu Üniversitesinde de bulunan, tarihi belge, fotoğraf, film ve diğer dokümanlardan oluşan belgelerin, 1960’dan bu yana yaşanan süreçte,Kıbrıs davası ile ilgili önemli ayrıntıları da ortaya çıkarması bekleniyor.
KANLI NOEL VE AKRİTAS
‘’Kanlı Noel, Küçük Kaymaklı, Sandallı ve Muratağa katliamları’’ gibi olayların yanı sıra, Rum kesimindeki Nikos Samson darbesi, Başpiskopos Makarios ve EOKA lideri Grivas’ın faaliyetleri, Türkleri yok etmek üzere hazırlanan Akritas planı, Türk mücahit örgütü TMT’nin kuruluşu, İngiliz egemenliği dönemi, toplumlararası ilk görüşmeler ve 1974 Barış harekatında yaşanan olaylara ilişkin bilgi ve belgelerin de yer aldığı arşiv incelemesi, KKTC’deki Yakın Doğu Üniversitesi koordinasyonunda yapılacak. Çalışmaya şu öğretim üyeleri katılacak:
Hilmi ÖZEN, Şükrü Sina GÜREL, Fazıl SAĞLAM, Hüseyin PAZARCI, Yıldırım ULER, Şenol BEKTAŞ, Ahmet KUMRULU, İlkay SALİHOĞLU, Ata ATUN, Habib DERZİNEVESİ, Ümit HASSAN, Selçuk BURAT, Ümit SERDAROĞLU, Ahmet SAVAŞAN, Recep DURAN, Mustafa ALTUNÇ, Zeliha KHASHMAN, Atilâ TÜRK, Yusuf SUİÇMEZ, Mustafa SAĞSAN, Volkan GÜNEL, Erdoğan SARAÇOĞLU, Gülsün BAŞARI, Talat ÜRER, Selma Bardakçıoğlu KORKMAZ, Muhammed ERDAL, Sevilay SADIKOĞLU, Ziya SİVRİKAYA, Elce TUTAR, Özlem ÖZEMİN, Emre KARAHASAN
1923-2012 Huzur içinde yat büyük Kahraman

Leave a Reply

Your email address will not be published.