COVID-19: Türkiye-Almanya uçuşu öncesi test uyarısı

Almanya’nın Türkiye’deki turistik beldelerin bulunduğu dört kente seyahat uyarısını kaldırmasından sonra pek çok yolcu testler ve sonuçları konusunda tedirgin. THY da yolcularını korona testi konusunda uyardı.

Almanya’nın Türkiye’deki turistik beldelerin bulunduğu İzmir, Aydın, Antalya ve Muğla’ya seyahat uyarısını kısmen ve şartlı biçimde kaldırmasından sonra pek çok yolcu testler ve sonuçları konusunda tedirgin. Şimdiye kadar Almanya’dan Türkiye’ye giden yolcular risk bölgesi olmasına rağmen ülkeye döndüğünde Alman havalimanlarındaki ücretsiz testlerden faydalanıyor, testi pozitif çıkması halinde Almanya’da tedavi oluyor veya karantinaya giriyordu.

Şimdi ise Türkiye’deki dört turistik destinasyona seyahatte uyarı yok, ancak Almanya’ya dönecek yolcular seyahate çıkmadan 48 saat içinde test yaptırmakla yükümlü, masraflarını kendisi üstleniyor ve testin pozitif çıkması halinde de Türkiye’de tedavi olmak ya da 14 günlük karantinaya girmek zorunda.

THY da yolcularını uyardı

Türk Hava Yolları (THY) da Almanya’ya seyahati öncesi 48 saat içinde alınmış negatif koronavirüs testi (PCR) ibraz etmeyen yolcuların uçuşlara kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak THY’nın resmi twitter adresinden yapılan açıklamada, “8 Ağustos saat 23.59 itibariyle Almanya’ya varış öncesi, son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmeyen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecek. 2 yaş altı yolcularımız bu uygulamadan muaf tutulacaktır. İlgili uygulama Türkiye çıkışlı Almanya varışlı tüm uçuşlar için geçerlidir. PCR testi Sağlık Bakanlığının ‘covid19bilgi.saglik.gov.tr’ sitesinde yer alan sertifikalı merkezlerde veya test imkanı olan havalimanlarında yaptırılabilecektir” denildi.

Almanya-Türkiye arasında seyahat eden pek çok kişi ise yeni uygulamanın kendileri için dezavantajlı olduğu görüşünde. Şimdiye kadar Almanya havalimanları, kara hudutları ve garlarında ücretsiz sunulan testlerin şimdi 15 ila 30 euro arasında değişen masraf ile zorunlu hale geldiğini belirtiyor.

Pek çok kişi de ailece gidilen Türkiye tatilinden dönüşte yapılan testin pozitif çıkması halinde orada karantinaya girme ve tedavi olma zorunluluğunu ve Almanya’daki evlerine dönememeyi eleştiriyor. Çok sayıda kişi de yoğunluk nedeniyle test sonuçlarının vaktinde verilmemesinden, gecikmeden ve hatta uçağını kaçırmaktan şikayetçi.

Riskli ülkelerden dönenlere zorunlu test başlıyor

Yeni koronavirüs vakalarının üç ay sonra 1000 eşiğini aştığı Almanya’da cumartesi gününden itibaren riskli bölgelerden gelenlere ücretsiz zorunlu testler başlıyor. Konuyla ilgili dün bir açıklama yapan Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, gözden kaçan her vakanın enfeksiyonun yayılmasını artıracak bir etken olduğunu dile getirdi ve tatilden dönenlere uygulanan testlerin devlet bütçesinden karşılanmasına getirilen eleştirilere rağmen ücretsiz test uygulamasını savundu.

Sağlık Bakanı Spahn, korona testinin zorunlu olması konusunda ise “Bunun, bireyin özgürlüğüne bir müdahale olduğunun bilincindeyiz” diye konuştu, öte yandan testlerin virüs konusunda kontrolü sağlamak amacını taşıdığını, bu nedenle kabul edilebilir olduğunu dile getirdi.

Sevcan Kaya🇹🇷
@svcn_kaya
Almanya kendi havaalanlarinin çoğunda artik bu testi bedava yapiyor. Nekadar saçma oldu bu durum. 48 saat deniliyor ama öncesinde kaybolan onca zamanimiz var. 😡
12:19 AM · Aug 7, 2020
1
See Sevcan Kaya🇹🇷’s other Tweets

Orhan Gökkaya
@OgIceMan
Bugün 5 saat test sonuçu bekledik uçağa almadılar. Bunların işi sadece para yapmak. Mecburen yeni bilet aldık yarına 6.8.20 21:30 uçağımız vardı. Böyle sistemmi olur ya yazıklar olsun para tuzağı hep
11:04 PM · Aug 6, 2020
3
See Orhan Gökkaya’s other Tweets

Almanya Türkiye seyahatlerini kolaylaştırdı mı zorlaştırdı mı?

Almanya Türk turizm bölgelerine seyahat uyarısını yeni koşullar getirerek kaldırdı. Alman hükümeti, “özel düzenlemenin” ayrıntılarını açıklarken, turizmciler getirilen test ve karantina koşullarını eleştirdi.

Almanya Türkiye’ye seyahat uyarısını turizm bölgeleri için yumuşattı. Ancak Türkiye’den, tatilden dönecek herkes için yeni test ve karantina koşulları getirmesi soru işaretlerine yol açtı.

Merkel hükümeti, Ankara’nın ısrarlı girişimleri sonucunda, Salı günü Türkiye’ye seyahat uyarısını güncelleyerek, popüler turizm bölgeleri için istisna getirdi.

Alman Dışişleri Bakanlığı sayfasında, “Türkiye’ye zorunlu olmayan turistik amaçlı seyahatler konusunda uyarı sürüyor” ifadesine yer verilmekle birlikte, Ege bölgesinde Aydın, İzmir ve Muğla’ya, Akdeniz bölgesinde ise Antalya’ya seyahatlere istisna getirildiği duyuruldu.

Bakanlık turizm bölgeleri için bu istisnanın, “Türk hükümetinin kapsamlı turizm ve hijyen konseptine harfi harfine uyulması koşuluyla” kaldırıldığının altını çizdi.

Ancak Alman Dışişleri Bakanlığı güncellediği uyarıda, Türkiye’ye seyahatlar konusunda getirilen yeni koşulları da ayrıntılı olarak sıraladı.

Negatif test sonucu zorunluluğu

Buna göre herkes, Almanya’ya dönmeden önceki 48 saat içerisinde Türkiye’de koronavirüs testi yaptırmak zorunda.

Türkiye’de kliniklerde 15 euro, havalimanlarında ise 30 euroya yaptırılabilen test masraflarının yolcular tarafından ödeneceği, bu test sonuçlarının da Türkiye sınırlarında, Türk makamları tarafından kontrol edileceği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca testin pozitif çıkması halinde ilgili kişinin Almanya’ya dönemeyeceğine, Türkiye’de karantinaya girmek ve gerektiği takdirde de Türk hastanelerinde tedavi görmek durumunda olduğuna dikkat çekti.

Oysa Almanya, Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) “riskli bölgeler” listesinde yer alan diğer ülkelerden dönenler için Almanya’da ücretsiz test imkanı sunuyor. Tatil dönüşü testi pozitif çıkanlar da kendi evlerinde karantinaya girebiliyor.

“Türkiye’ye özel düzenleme”

Konu bugün, Alman hükümetinin olağan basın toplantısında da gündeme geldi. Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Christofer Burger, bu koşulların Türk hükümeti ile varılan bir mutabakatı yansıttığını açıkladı.

“Bu Türkiye için özel bir düzenlemedir” bilgisini paylaşan Burger, “Türkiye’den ayrılmadan test yaptırmak bir zorunluluk. Bu konuda Türkiye ile mutabakat sağlandı ve Türkiye ülkeden ayrılanlardan bu testi göstermelerini isteyecek” dedi.

Hükümet sözcü vekili Ulrike Demmer de, test yaptırma zorunluluğunun Türkiye’den Almanya’ya dönecek “herkese” getirildiğini söylerken, bunun halk sağlığına verilen değer ve önceliği yansıttığını aktardı, “ister uçak, ister araba isterse trenle olsun, dönecek olan herkes 48 saati geçmemiş bir test yaptırmak zorunda” dedi.

Yalnızca test sonucu negatif olanların Almanya’ya seyahat edebileceklerini söyleyen Demmer, test sonucu pozitif çıkanların Türkiye’de 14 günlük karantinada kalmak zorunda olacaklarını kaydetti.