İstanbul Boğazı’nda dehşet

İstanbul Boğazı’nda dehşet yaşandı. Mültecileri taşıyan 40 kişilik tekne battı. Sadece bir kişinin kurtulduğu açıklanırken hayatını kaybedenlerin çoğu çocuk.

Yardım çalışmalarına katılan kaptanlar denizden topladıkları cesetlerin çoğunun çocuk olduğunu açıkladı.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışı Rumeli Feneri açıklarında tekne battığı iddia ediliyor. Çok sayıda kişinin denize düşerek boğulduğu bildiriliyor.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yetkilileri faciayı doğruladı. Kaçakları taşıdığı ileri sürülen tekne, Rumeli Feneri’nin 4 kilometre açıklarında alabora oldu. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, teknede 40’a yakın kişi bulunuyordu. Şu ana kadar 6 kişinin kurtarıldığı kaydedilirken arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

‘BURADA DEHŞETİ YAŞIYORUZ’

Kurtarma çalışmalarına katılan Kaptan Ali Saruhan faciayı şu sözlerle anlattı.
Balıkçılar da kurtarma çalışmalarına katılıyor. Telsizlerden anonslar yapılıyor. Ölenlerin çoğu çocuklar. Rüzgar çok kötü etkiliyor. Tekne küçük bir tekne bildiğiniz sandal. İçine 40 kişi koymuşlar. Dehşeti görüyoruz. Denizde çocuk cesetleri görüyoruz. Çocuklardan birinin cenazesi gemimizde, sanırım Afrika kökenli. Burada dehşet yaşanıyor.

***

İstanbul Boğazı’nda kaçakları taşıdıkları ileri sürülen bir tekne alabora oldu. Batan teknede 40 kişinin yolculuk yaptığı, ölenler arasında çocuk ve kadınların bulunduğu belirtiliyor.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışında Rumeli Fener açıklarında kaçak göçmenleri taşıyan bir tekne battı. Batan teknede yaklaşık 40 kişinin yolculuk yaptığı, ölenler arasında çocuk ve kadınların bulunduğu belirtildi. Kazada şu ana kadar 5 kişi kurtarılırken, 4 kişinin cesedine ulaşıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, sabah saatlerinde 158 Sahil Güvenlik ihbar hattına gelen yardım talebiyle, İstanbul Boğazı kuzey çıkışı 2,5-3 millerde bir teknenin battığı ve denizde kurtarılmayı bekleyen şahıslar olduğu bilgisinin alındığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İhbar üzerine bölgeye çok yakın seyretmekte olan TCSG-74 gemisi ivedilikle bölgeye sevk edilmiş olup Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığına ait 7 sahil güvenlik botu, 1 helikopter ve 1 dalış timi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı 2 bot ve bölgede bulunan balıkçı tekneleri tarafından arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 5 kişi sağ olarak kurtarılmış, 4 kişinin cesedine ulaşılmış olup Sahil Güvenlik ve İstanbul AFAD tarafından Rumeli Feneri Balıkçı Barınağında bir irtibat noktası oluşturulmaktadır.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.