İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kocaoğlu’na 180 yıl hapis talebi

İzmir Büyükşehir Belediyesi iddianamesini hazırlayan Özel Yetkili Savcı Birol Çengil, Başkan Aziz Kocaoğlu’na 25 ayrı suçlamada bulundu, 180 yıl hapsini talep etti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlere yönelik olarak yapılan iki operasyonda ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, kurulan örgütün faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, belgede sahtecilik, kurumu zarara uğratmak, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla tutuklananlar ile bazıları serbest bırakılan zanlılar hakkındaki soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil, iddianameyi hazırlayıp, özel yetkili mahkemeye gönderdi. Mahkeme, hazırlanan iddianameyi 15 gün içinde inceleyip, kabul edip etmeyeceğine karar verecek.
Halen 34 zanlının tutuklu bulunduğu soruşturmayla ilgilimahkemeye sunulan iddianamede Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 25 eylemden sorumlu tutularak “çıkar amaçlı suç örgütü lideri” olmakla suçlandığı öğrenildi. Kocaoğlu için en az 180 yıl hapis cezası istendiği ileri sürüldü. Kocaoğlu’nun pazartesi günü savcıya verdiği ifadede kendisine sorulan ihale ve alımlardan sorumlu tutulduğu iddia edildi.
HIZIR VE ŞENEL YÖNETİCİ
İddiaya göre Büyükşehir Belediyesi Eski Genel Sekreteri Ersu Hızır ile halen tutuklu bulunan mevcut Genel Sekreter Pervin Şenel Genç’in adı da iddianamede “çıkar amaçlı suç örgütü yöneticisi” olarak yer aldı. Hızır ve Genç’in iddianamede iki ve üç numaralı “şüpheli” olarak isimlerinin geçtiği ileri sürüldü. Eski ve yeni genel sekreterlerin, imzalarının bulunduğu 10’dan fazla eylemden sorumlu tutuldukları iddia edildi.
TOPLAM 130 ŞÜPHELİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerde ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, kurulan örgütün faliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, belgede sahtecilik, kurumu zarara uğratmak, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla ilk operasyon 2 Mayıs 2011 tarihinde özel yetkili cumhuriyet savcılığının talimatıyla yapıldı. İlk operasyonda 36 kişi gözaltına alındı, 20’si tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi, 17 kişi tutuklandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten, Büyükşehir Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar, Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagehan Genç, organizatör Ata Karataş, Hakan Say, Ömer Devrim Ergin, Harun Aslan, Mustafa Çakar, Candan Genceroğlu, firma yetkilisi Erden Erdener, organizatör Alaattin Eraslan, Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen, Kuşadası Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Erdoğan Uyan ve Büyükşehir Protokol Müdür Vekili Zeki Karatay’ın tutuklanması belediyede deprem etkisi yaptı.
Daha sonra yapılan itirazlar sonucu Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagehan Genç ile Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten 30 Eylül’de, Büyükşehir Protokol Müdür Vekili Zeki Karatay’da 14 Ekim’de, organizatörlier Harun Aslan ve Mustafa Çakar da geçen ay tahliye edildi. Böylece ilk operasyonda tutuklu sanık sayısı 11’e indi.
İKİNCİ DALGA
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik birincisinin devamı niteliğindeki ikinci dalga operasyon ise Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun EXPO sunumu için Paris’de bulunduğu 22 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşti.
11 KİŞİ TUTUKLANDI
Gözaltına alınan 44 kişiden Kültür Şube Müdürü Abdülhalim Cumhur Yazıcı, İzenerji Genel Müdürü Ali Süha Sabuktay, Kültür Daire Başkanlığı çalışanı Tülay Tümay, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı çalışanı Pınar Çalışkan ve Kültür Daire Başkanlığı çalışanı Cengiz Başkurt, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Cafer Konca, Şube üyeleri Necip Binici, Cafer Alt, Memiş Sarı, Yakup Yıldırım, prodüksüyon firması ortağı Sedat Sakur tutuklandı.
12 KİŞİ DAHA TUTUKLANDI
Cumhuriyet Savcısının, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 26 kişinin tutuklanması için yaptığı itirazı değerlendiren İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi 13’ü için daha tutuklama kararı verdi. Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey, İZULAŞ ve İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Gül Şener, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Selçuk Savcı, Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı Tülay Azeri, Grand Plaza Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Vekili Işık Çelikoğlu, İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, Grand Plaza Eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğlu, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker, Turkuaz şirketi yetkilileri Gökhan Boğazkesen ve Ferit Faruk Boyacıoğlu, organizasyon şirketi yetkilileri Mustafa Nafi Kaya ile Murat Boyacıoğlu tutuklanıp cezaevine konuldu. Hakkında tutuklama kararı verilen İsmail Yoğurtçu ise henüz yakalanamadı.
KOCAOĞLU İFADE VERDİ
kişinin tutuklu bulunduğu, tutuksuz zanlıların da olduğu soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil, son olarak geçen 30 Aalık’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Sırrı Aydoğan, yılın ilk iş günü olan 2 Ocak’ta ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ifadesini alıp, serbest bıraktı.
Soruşturmayı tamamlayan Savcı Birol Çengil iddianameyi hazırlayıp, İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. 2’si tutuklu olan 12 zanlı hakkında görevsizlik kararı veren Savcı Cengil’in, 1’i aranan 33’ü tutuklu diğerleri tutuksuz olan sanıkları ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, kurulan örgütün faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, belgede sahtecilik, kurumu zarara uğratmak, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak’a suçladığı öğrenildi. Mahkemenin, hazırlanan iddianameyi 15 gün içinde inceleyip, kabul edip etmeyeceğine karar vereceği belirtildi.
12 ZANLININ DOSYASI AYRILDI
Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen ve Kuşadası Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Erdoğan Uyan ile tutuksuz olan Candan Çerçeloğlu, Nuri Batıhan, Zeki Fidandal, Doğan Demirsoy, Sadullah Gerçek, İbrahim Dengi, Cengiz Kuçak, Ozan Üzümcü, Ali Gürkan Turgay, Yusuf Atık hakkındaki suçlamaları ise örgütlü suç kapsamında değerlendirmeyip bu dosyadan ayırdı. Bu zanlılarla ilgili görevsizlik kararı vererek gerekli işlem yapılmak üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.
KOCAOĞLU SUÇLAMAYI KABUL ETMEMİŞTİ
CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, savcıya verdiği ifadede suçlamaları kabul etmeyip, “Tutuklu bulunan arkadaşlarım, bilfiil tanıdığım ve birlikte çalıştığım üst düzey yönetici kişilerdir. Kötü niyetli olduklarını, ihaleye fesat karıştırdıklarını, şahsi menfaat temin ettiklerine kesinlikle inanmıyorum. Bu kişiler şerefleriyle ülkelerine, İzmir kentine hizmet eden kişilerdir. Ben de bugüne kadar şeref, haysiyetim ve onurumla yaşadım. Bir çok kamu görevinden yüzümün akı ile çıktım. Dünya alem bilir ki, hiç kimsenin ve kamunun bir kuruşuna halel getirmedim. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çete suçlamasını şiddetle reddediyorum. Suçlamalardan hiçbirisini kabul etmiyorum” demişti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey, İZULAŞ ve İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Gül Şener, Grand Plaza Eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğlu, Grand Plaza Başkan Vekili ve Genel Müdür Vekili Işık Çelikoğlu, İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, İzenerji Genel Müdürü Ali Süha Sabuktay, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker, Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı Tülay Azeri, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Selçuk Savcı, Büyükşehir Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar, Kültür Şube Müdürü Abdülhalim Cumhur Yazıcı, Kültür Daire Başkanlığı çalışanı Tülay Tümay, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı çalışanı Pınar Çalışkan, Kültür Daire Başkanlığı çalışanı Cengiz Başkurt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.