Koronavirüs testlerini kısıtlama kararı büyük tepki çekti

Sağlık Bakanlığı artık koronavirüs hastalarıyla temaslı olan kişilere semptom görülmemesi halinde test uygulamayacak. Doktorların PCR testi isteme ölçütleri de sınırlandırıldı. Karar doktorlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Koronavirüs testlerini kısıtlama kararı büyük tepki çekti
Sağlık Bakanlığı artık koronavirüs hastalarıyla temaslı olan kişilere semptom görülmemesi halinde test uygulamayacak. Doktorların PCR testi isteme ölçütleri de sınırlandırıldı. Karar doktorlar tarafından tepkiyle karşılandı

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs testlerini azaltma kararı tıp dünyasında tepkiyle karşılandı.

Bakanlık test sayılarının azaltılması için kriterlere kısıtlama getirdi, böylece her akşam açıklanan vaka sayılarında düşüş gözlenecek. Artık enfekte kişilerle temaslı olanlarda semptom yoksa test yapılmayacak.

1 Haziran’da tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte vaka sayıları 1 ay öncesine dönmüş, uzmanlar açıklanan verilerin şeffaf olmadığını vurgulamıştı.

Test kısıtlaması konusuna değinen TTB eski Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, “Sağlık Bakanlığı, hekimlerin PCR testi isteme ölçütlerine kısıtlama getirdi. Temaslı olup da belirti göstermeyen kişilerden test istenemeyecek. Pandemiyle mücadelenin yeni aşaması; test sayılarını düşürerek doğrulanmış vaka sayılarını azaltmak. Ya da başımızı kuma gömmek!” sözleriyle tepki gösterdi.

Koronavirüse yakalanıp ve yenen Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu da “Daha fazla test yapılmalı derken Covid testleri kısıtlandı. Ameliyat olacak hastalara veya Covidli hasta yakınlarına bile test yapmak çok güçleştirildi. Acaba laboratuvar kitleri mi bitti?” diye sordu.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol PCR testinin önemine dikkat çekerek şu bilgilieri verdi:

-PCR testi yapılmadan ameliyat olmaz
-PCR (+) hastanın ameliyat edilmeme kuralı var
Hem hasta hem sağlık çalışanı için risk
-Yüksek riskli bölgeden gelen taranmalı
-Pozitif kişinin temaslıları onların da temaslıları taranmalı
TEST TESPİT İZOLASYON
DSÖ testleme kriterleri

Raşit Tükel
@rasittukel
Sağlık Bakanlığı, hekimlerin PCR testi isteme ölçütlerine kısıtlama getirdi. Temaslı olup da belirti göstermeyen kişilerden test istenemeyecek. Pandemiyle mücadelenin yeni aşaması; test sayılarını düşürerek doğrulanmış vaka sayılarını azaltmak. Ya da başımızı kuma gömmek!

7,331
8:22 AM – Jun 20, 2020
Twitter Ads info and privacy
2,282 people are talking about this

Prof Dr Güner Sönmez
@DrGunerSonmez
PCR testi yapma kriterleri değiştirildi. Artık enfekte kişilerle temaslı olanlarda semptom( bulgu) yoksa test yapılmayacak. Ancak biz biliyoruz ki; pozitif vakaların önemli bir kısmı semptomsuz geçiriyor ve bulaştırıyor. Gözlerimizi kapamak gerçeği değiştirir mi?

302
10:38 AM – Jun 20, 2020
Twitter Ads info and privacy
108 people are talking about this

Prof. Dr. Bengi BAŞER
@bengibaser
Türkiye, milyon kişi başına 33 bin test ile test açısından dünyada ortalarda bir konumda.Ancak sağlık bakanlığı artık temaslılara,bulgusu yoksa PCR yapılmasına izin vermeyecek.Salgın yönetiminde yeni bir aşamaya geçtik sanırım.. #notestnocase

1,970
9:58 PM – Jun 19, 2020
Twitter Ads info and privacy
542 people are talking about this
Bakanlığın hastanelere gönderdiği ilgili yazı şöyle:

koronavirus-testlerini-kisitlama-karari-buyuk-tepki-cekti-746566-1.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, BirGün’e konuyla ilgili şunları söylemişti:

Sağlık Bakanlığı resmi yazı yazamıyor. İl sağlık müdürlüklerine ve başhekimliklere WhatsApp’tan yazı gönderiyor test kriterlerinin daraltılmasıyla ilgili. Dünya Sağlık Örgütü, bütün ülkelerde hasta sayısını yakalamak için test sayısını artırırken bizde tam tersi yapılıyor. Test sayılarının azaltılması için kriterlere kısıtlama getirildi. Dolayısıyla her akşam ilan edilen hasta sayısında azalma yaşanacak. Hasta sayısının azalmasıyla ‘yalancı normalleşme’ ortaya konulacak. Toplum yararına değil; ekonomik kaygıları siyasi kaygıları olanın işine yarar.” Bakanlığın sadece 10 kentin verilerini açıklamasının çelişkili olduğuna değinen Prof. Dr. Adıyaman, “Hastalığın bütün illerdeki dağılımının açıklanması lazım ki ona göre tahlil yapalım. Niçin bazı illerde arttı niçin bazı illerde sakin gidiyor mutlaka ortaya çıkarılması lazım. Hastalığın bulaş hızı arttı. Bunun yolu yeni açılma yöntemlerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyoruz