Türkiye ile İsrail arasındaki ilişki hasar görebilir

Son dönemde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde normalleşme adımları atılırken, endişe yaratan bir gelişme Hayfa kentinde yaşandı.

Son yıllarda ilişkilerin donma noktasına geldiği Türkiye-İsrail hattında son dönemde başlayan normalleşme çabaları devam ederken endişe yaratan bir hamle geldi…

İsrail’in üçüncü büyük kenti olan Hayfa belediyesinin iki ay önce “Sözde Ermeni Soykırımı”nı kabul etmesinden sonra 1915 olaylarında yaşamını yitirenler için bir anıt dikilmeye karar verilmesi Ankara-Tel Aviv hattında kriz yarattı.

İsrail medyası kısa bir süre önce göreve atanan Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar’ın İsrail Kültür ve Spot Bakanı Miki Zohar’a konuyla ilgili rahatsızlığı ileten bir mektup gönderdiğini yazdı. İsrail’in çok okunan gazetelerinden Yedioth Ahronot’ta yer alan haberde Zohar’ın mektuba yanıt vermediğini ve İsrail Dışişleri Bakanlığı’na ilettiği de belirtilirken, Torunlar’ın mektubuna yanıt verilmemesi için talimatın gönderildiği de ortaya çıktı.

Yerel medyada yer alan haberlerde, “Eğer Türkiye bu anıtın inşasına karşı ısrarcı olursa Ankara’ya bu durumun yerel yönetimle ilgili olduğunu ve karışamayacaklarının söyleneceği ve İsrail hükümetini ya da devletin bu durumdan bağımsız olduğunun söyleneceği de belirtildi” denildi.

TÜRKİYE BASKI YAPMAYA HAZIRLANIYOR

İsrail medyası bu konunun çok hassas olduğunu aktarırken Türkiye’nin İsrail hükümetine Hayfa belediyesine anıtın dikilmemesi konusunda baskı yapmayı planladığını da yazdı.

Hayfa Şehir Konseyi tarafından 2 ay önce alınan karar doğrultusunda anıtın Ben Gurion Bulvarı’nda inşa edileceği de belirtildi. Petah Tikva isimli şehirden sonra Hayfa, sözde Ermeni soykırımının tanındığı ikinci şehir oldu.