Türkiye’deki yolsuzluk operasyonu dünya basınında…

yolsuzluk-operasyonu-2013-4Türkiye’de siyaset, bürokrasi ve iş dünyasını sarsan son yılların en büyük yolsuzluk operasyonu bugün Guardian, Financial Times ve Times gazetelerinde de geniş yer buluyor.

EXTRA-Türkiye’de siyaset, bürokrasi ve iş dünyasını sarsan son yılların en büyük yolsuzluk operasyonu bugün İngiliz gazetelerinde geniş yer buluyor.

Guardian

Guardian, operasyonun Başbakan Erdoğan üzerindeki baskıyı arttırdığını ve yerel seçimlere aylar kala hükümette bir şok dalgasına yol açtığını yazıyor.

İstanbul’dan Constanze Letsch imzalı haberde, dünkü eş zamanlı baskınların Gezi Parkı protestolarından bu yana Başbakan Erdoğan’ın iktidarına yönelik en büyük başkaldırı olduğu ifade ediliyor.

Gözaltıların Erdoğan yönetiminin kalbine kadar girdiği, hükümete yakın iş adamlarının da gözaltına alınanlar arasında olduğu, gözaltıların yolsuzluk, rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma gibi suçlamalarla yapıldığı belirtiliyor.

Guardian, bu beklenmedik gözaltı dalgasının Erdoğan hükümeti ile eski müttefiki Gülen hareketi arasındaki çatışmanın kızıştığını gösteren kuvvetli bir işaret olarak yorumlandığını aktarıyor.

Haberde, gözaltına alınanlar arasında üç bakanın oğlunun yanı sıra, devlet denetimindeki Halkbank’ın Genel Müdürü’nün, AKP’ye bağlı bir belediye başkanının (Fatih Belediye Başkanı) ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ali Ağaoğlu, Osman Ağca ve Emrullah Turanlı gibi iş adamlarının da olduğu bilgilerine de yer veriliyor.

Savcılık ve emniyetten konuyla ilgili kendilerine bir açıklama yapılmadığının belirtildiği haberde, sosyolog Yaşar Adanalı’nın şu görüşleri aktarılıyor:

“Gözaltılar, mevcut siyasi ve iş dünyası elitini en yumuşak noktalarından vuruyor: İnşaat ve yolsuzluktan. Emlak sektöründe ya da altın ticaretinde böylesi anlaşmaların yapılıyor olması şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan böyle bir operasyonun mümkün olması.

Financial Times

Financial Times da Türkiye’nin dünkü baskınların ardından “çalkalandığı” tespitinde bulunuyor.

Türkiye’de bakanların dokunulmazlıkları olduğu için gözaltıların yasal olarak hükümete mümkün olan en yakın noktaya kadar geldiğini yazan gazete, Başbakan Erdoğan’ın konuyla ilgili olarak içeride ve dışarıdaki “karanlık odaklar” tarafından kurulmuş bir “tuzak” değerlendirmesi yaptığı aktarılıyor.

Daniel Dombey imzalı Financial Times haberinde de hükümet ile Gülen hareketi arasındaki çatışmaya dikkat çekiliyor ve bazı hükümet yetkililerinin Gülen hareketini “devlet içinde devlet” olarak nitelendirdiği yazılıyor.

Haberde, operasyonu Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün yönettiğine de vurgu yapılıyor ve Öz’ün Gülen hareketi ve emniyet arasındaki ilişkileri eleştiren iki gazetecinin, Ahmet Şık ile Nedim Şener’in tutuklanmasında rol oynadığına dikkat çekiliyor.

Haberde Gülen hareketinin operasyonla herhangi bir bağlantısı olduğu yönündeki iddiaları reddettiğine de yer veriliyor.

Times

Times’ın konuyla ilgili haberinin başlığı ise: “Toplu gözaltılar Türkiye’nin Başbakanını bir yolsuzluk skandalına sürüklüyor.”

Times’ın konuyla ilgili haberinin başlığı ise: “Toplu gözaltılar Türkiye’nin Başbakanını bir yolsuzluk skandalına sürüklüyor.”

Times haberinde de diğer gazetelerde olduğu gibi gerek operasyon hakkındaki bilgiler gerekse AKP hükümeti ile Gülen hareketi arasındaki ilişkiler ayrıntılı olarak okuyuculara aktarılıyor.

Haberde Radikal yazarı Cengiz Çandar’ın şu görüşlerine de yer veriliyor:

“Yargı, yanına bazı emniyet güçlerini de katarak, iktidarın kalbini hedef aldı. Bunun geçmişte bir emsali yok.”

Haber, yolsuzluk skandalının hükümete Gezi olaylarından daha çok zarar verebileceğini söyleyen Çandar’ın şu sözleriyle son buluyor:

“Bu artık bir iç savaş. Bütün tartışma yolsuzluğa dayalı ve bu hükümet için Aşil’in topuğu (en zayıf noktası) olabilir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.