“Ağlayan gelin”i koparıp götürdüler!..

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde koruma altındaki endemik bir tür olan ve halk arasında “ağlayan gelin” olarak bilinen ters laleleri toplayan 3 kişiye toplam 180 bin 489 lira idari para cezası verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Ovacık ilçesinde koruma altındaki ters laleleri koparan 3 kişinin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ortak çalışması ile tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Çevre Kanunu’nun 9. maddesini ihlal eden kabahatlilere biyolojik çeşitliği tahrip ettikleri için her bir şahısa ayrı ayrı 60 bin 163 lira olmak üzere toplam 180 bin 489 lira idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

Ovacık ilçesine bağlı Ağaçpınar köyünde çiçeklerin toplayan 3 kişi, bölgeye fotoğraf çekmeye gelen doğaseverler tarafından görüntülenmişti.

Doğa fotoğrafçısı Malik Kaya, arkadaşlarıyla gezerken, 3 kişinin ters laleleri kopardığını fark etmişti.

Uyarılara rağmen 3 kişinin laleleri alıp, götürdüğünü söyleyen Kaya, “Tunceli’nin belli noktalarında bu ters laleler yetişiyor. Bu özel çiçek halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak biliniyor. Türkiye’ye özgü endemik bir bitki türü ve koruma altında olduğu için kesinlikle doğal ortamında bir tanesini sökmek bile yasak. Sadece mayıs ayı ortalarında çiçek açan ve 15 günlük ömrü olan bu çiçekleri görmek için her yıl Ovacık ilçesi Ağaçpınar köyüne binlerce yerli- yabancı turist geliyor. Biz bir grup doğa fotoğrafçısı bu özel çiçekleri görüntülemek için bölgeye gittiğimiz sırada, 3 kişi tarafından ters laleleri kökünden soğanı ile birlikte söküp, götürdüklerin görüntüledik. Kim oldukların bilmiyoruz. Çektiğimiz bu görüntüleri yetkililerle paylaşacağız” demişti.