Bir tarih göçtü


Bir tarih göçtü
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, tüm müdahalelere rağmen dün akşam saat 22.00 sıralarında hayata gözlerini yumdu
Varoluş mücadelesinin önderlerinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı kaybettik. YDÜ Hastanesi’nde tedavi gören ve dünden itibaren durumu kritikleşen Denktaş, dün gece saat 22.00’de hayata gözlerini yumdu.
Denktaş’ın hayatını kaybettiğine dair açıklama, saat 22.05’te, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın da bulunduğu basın toplantısında, YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen tarafından yapıldı. Denktaş’ın ölüm haberini alan vatandaşlar, hastaneye akın etti.
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 17 Ocak Salı günü son yolculuğuna uğurlanması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük’ün açıklamalarına göre, Denktaş’ın cenaze törenine Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkiye’nin diğer yetkilileri de katılacak.
Yas ilan edilecek
Bakanlar Kurulu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının ardından yapılacakları görüşmek üzere bugün toplanacak. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rauf Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın da katılacağı toplantı saat 11:00’de başlayacak. Toplantıda Denktaş’ın gömüleceği yerin belirlenmesi ve yas ilan edilmesi bekleniyor.
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın yaşamını yitirmesi üzerine bugün ve yarın oynanacak tüm futbol karşılaşmalarını iptal etti. Söz konusu maçların 21-22 Ocak 2012 Cumartesi ve Pazar günü oynanacağı belirtildi. Bu arada, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yarın Halk Konseyi’yle yapacağı bilgilendirme toplantısı gerçekleşmeyecek.
Diyaliz makinesine bağlanmıştı
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, organ yetmezliğinden dolayı uyutulmuş ve dün sabah solunum cihazına, öğleden sonra da diyaliz makinesine bağlanmıştı.
88 yaşındaki Denktaş, 24 Mayıs 2011’de pıhtı atması sonucu beyin ana damarında tıkanıklık olunca YDÜ Hastanesi’nde ameliyat edilmiş, ardından Ankara’da GATA’da ve yine YDÜ Hastanesi’nde birer kez daha ameliyata alınmıştı.
Yaklaşık 7 aylık sağlık sorunlarının ardından 15 Aralık 2011’de evinden çıkarak Lefkoşa’da gezinti yapan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, son olarak 9 Ocak’ta vücudunda meydana gelen su kaybına bağlı yorgunluk belirtileri nedeniyle tekrar Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı.
Denktaş, dün gece saat 22.00 sıralarında hayata gözlerini yumdu.
Erkmen’in açıklaması
Rauf Denktaş’ın hayatını kaybettiğini bildiren YDÜ Hastanesi Başhekim Sevim Erkmen, yaptığı açıklamada, Denktaş’ın Mayıs 2011’de başlayan tedavi süreciyle ilgili bilgi verdi. Erkmen, Denktaş’ın 8 Ocak’ta, gastroenterit nedeni ile hastaneye yatırıldığını kaydetti. Erkmen şöyle devam etti:
“Tedavi süreci devam ederken 12 Ocak 2012’de kalp, akciğer, böbrek ve karaciğerden oluşan çoklu organ yetmezliği tablosu gelişti. 13 Ocak 2012’de, sabah saat 08.00 sularında solunum güçlüğü ve kalp yetmezliğinin oluşması üzerine, Yoğun Bakım Ünitesi’nde solunum cihazına bağlandı. Çoklu organ yetmezliğinin, tıbbi tedaviye yanıt vermemesi nedeniyle 16.30’da diyalize alındı.
Yoğun ve başarılı bir tedavi süreci, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın, önceden var olan kalp-akciğer sorunu ve ileri yaşın da etkisiyle ancak 8 ay yaşatabilmiş, maalesef bu akşam saat 22.00 itibarıyla Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.”
Hastane ziyaretçi akınına uğradı
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatı ülkede büyük üzüntü yarattı. Denktaş’ın tedavi görürken dün akşam saat 22.00’de hayatını kaybettiği YDÜ Hastanesi, acı haberin duyulmasının ardından ziyaretçi akınına uğradı.
Denktaş’ın yakınlarına başsağlığı dilemek için hastaneye gelen bazı siyasiler ve eski mesai arkadaşları, canlı yayın yapan birçok televizyon kanalına da duygularını ifade etti.
Eroğlu: Unutmayacağız, unutturmayacağız
Denktaş’ın ölümünün açıklamasının ardından söz alan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bir tarih göçtü sözü az gelir” dedi. Eroğlu Kıbrıs Türkü’nün Denktaş’ın hayatını hiçe sayarak verdiği mücadeleyi unutmayacağını, unutturmayacağını vurguladı.
Aileye başsağlığı dileyen Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün nerelerden nerelere geldiğinin, Denktaş’ın kitapları okunduğu takdirde daha iyi anlaşılacağını ifade etti.
Eroğlu, “Nerelerden nerelere ve ne mücadelelerle, kimlerle gelindiğini, tarihin yazacağını” belirterek, bunun en önemli aktörlerinden birinin Denktaş olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı, onun uğraşları ve başarılarıyla 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın gerçekleştiğini ve Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğe ulaştığını belirtti. Eroğlu, Denktaş’ın Barış Harekatı’ndan sonra kurulan Federe Devlet ve ardından KKTC’nin varlığının devamı için ölünceye kadar hatta ölüm yatağında bile mücadele ettiğini ve devletin devamını istediğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Denktaş’la hükümetlerde yakın mesai içinde olduklarını, Kıbrıs meselesinde de devamlı işbirliği yaptıklarını belirtti. Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün liderini kaybettiğini söyleyerek “Bu bir gerçektir” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Denktaş’ın cenaze töreninin salı günü yapılmasının düşünüldüğünü, Türkiye yetkililerinin kendisini arayıp başsağlığı dilediklerini ve cenaze törenine katılacaklarını söylediklerini dile getirerek, TC Cumhurbaşkanı Gül’ün de cenaze töreni için KKTC’ye gelmesinin beklendiğini bildirdi.
Serdar Denktaş: Üzüntümüz büyük
Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, üzüntülerinin büyük olduğunu, tesellisinin ise Denktaş’ın, geride üç evlat bırakırken, daha önce kaybettiği üç evladıyla kucaklaşması olduğunu söyledi.
Serdar Denktaş, mücadeleci ruhuyla 8 ayı aşkın bir süre ağır hastalıklarla mücadele eden babasının, doktorları ve kendilerini hayrete düşürdüğünü ancak bu kez zayıf düştüğünü belirterek, “Çünkü Allah’ın takdiri onu yanına almaktı. Şimdi o mücadeleci insan Allah’ına kavuşmuştur. Tesellimiz budur. Kıbrıs Türkü’nü, Anadolu insanını öksüz bıraktı ama tesellimiz bu toprakları vatan yapan şehit mücahitler ve Mehmetçiklerle buluştu ve bizleri izlemektedir” dedi.
Serdar Denktaş, onu çok özleyeceklerini ve ailesi olarak onu çok özleyeceklerini, bu acıyı bir mağrurluk ve ona layık bir sabırla atlatmaya çalışacaklarını ancak bu acının kolay atlatılmayacağını söyledi.
Serdar Denktaş, Kıbrıs Türkü, Anadolu ve tüm Türklük dünyasının başının sağ olması dileğinde bulunarak, “Allah rahmet eylesin, kulağıma fısıldadığı her söz, şu hastalık döneminde konuştuğumuz her şey benim önümdeki meşale olacaktır. Burada tüm dünyanın huzurunda bu sözü tekrarlıyorum, Kıbrıs Türkü’nü cemaatten halk noktasına taşıdı… Devletin güçlü bir devlet olması, Anadolu’daki kardeşleriyle güçlü bağ oluşturması ve insanının başının dik durması konusunda dilediği, istediği şekilde yolunda yürümeye devam edeceğiz…” dedi.
Serdar Denktaş, “YDÜ Hastanesi’ne, kendilerini yalnız bırakmayan TC hükümetine, TSK’ya, KKTC Cumhurbaşkanlarına, hükümete, KKTC halkına, basına ve dualarıyla her taraftan 8 ayı rahat geçirmelerini sağlayanlara” teşekkür etti.
“Çok yorulmuştu şimdi dinlenecek”
Serdar Denktaş, “Çok yorulmuştu şimdi artık dinlenecek” diye sözlerine devam ederek, dün akşam kendi oğluna, dedesi, Kurcu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın “Bir yalan, silahla ortadan kaldırılamaz. Yalan, ancak var olan özgür demokratik ortamda demokratik mücadeleyle ortadan kaldırılabilir” dediğini anlattı.
Serdar Denktaş, şimdi yapılması gerekenin babasının bu vasiyetine uygun hareket ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dünya indinde bütün halklarla eşit kılmak olduğunu vurguladı.
Serdar Denktaş, babası, Kurcu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölümünden sonra arayan, bildiri yayımlayan, evlerinden dua edenler, kısaca herkese taziyeleri içine teşekkür ettiğini belirtti.
Küçük: Toplum için büyük bir kayıp
Başbakan İrsen Küçük de, Rauf Denktaş’ın hem kendisi hem de Kıbrıs Türk halkı için ayrı önemi olan bir lider olduğunu söyledi ve Denktaş’ın ölümünün hem kendileri hem de toplum için büyük bir kayıp olduğunu dile getirdi.
Hem Denktaş hem de Dr. Küçük ile uzun yıllar çok yakın olduğunu ifade eden Başbakan Küçük, gençlik yıllarında Kıbrıs davası ve mücadeleyi birlikte konuşup bu konuda yapılanları yapılabilecekleri onlarla ele aldıklarını hatırladığını söyledi.
Denktaş’la anıları olduğunu bunları unutmasının mümkün olmadığını söyleyen Küçük, Dr. Fazıl Küçük ile Rauf Denktaş’ın yakın tarihte hayatlarını kaybettiklerine de dikkat çekti.
Bakanlar Kurulu’nun yarın saat 11:00’de toplanacağını dile getiren Küçük, bundan sonra takip edilecek prosedürü tespit etmeleri gerektiğini belirtti. Küçük, Denktaş’ın gömüleceği yere de ailesi ile görüşerek karar vereceklerini kaydetti.
Bazı TC’li yetkililerin kendisini arayarak başsağlığı dilediğini ve muhtemelen salı günü gerçekleştirilecek olan cenaze törenine katılacaklarını bildirdiğini söyleyen Başbakan Küçük, cenaze töreninin tarihi bir görev olduğunu ve bu görevin Denktaş’a yakışır şekilde yerine getirileceğini ifade etti.
Akça: Acımız büyük
TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, “Başımız sağ olsun. Hepimizin acısı büyük” diyerek Rauf Denktaş’ın Türk dünyasının lideri olduğunu söyledi ve ailesine sabır diledi.
TC’li yetkililerin kendisini konuyla ilgili olarak arayıp aramadığının sorulması üzerine Akça öncelikle Denktaş’ın vefatını Türkiye’ye duyurmak gibi bir görevleri olduğunu ve bunu yaptıklarını kaydetti. Oradaki yetkili makamların bazılarının salı günü yapılması planlanan cenaze törenine katılmayı planladığını söyleyen Akça, ancak tüm makamların arama ve bildirimde bulunma imkanı bulamayabileceğini de belirtti.
Talat, ailesine başsağlığı diledi
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın ölümünün ardından YDÜ Hastanesi’ne gitti.
Talat, Hastanede görüştüğü Denktaş’ın ailesine başsağlığı diledi.
Çakıcı: Söyleyecek şeyler az gelir
Hastanede açıklama yapan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, tüm Kıbrıs Türk halkına başsağlığı diledi ve ne söyleyeceğini bulmakta zorluk çektiğini, söyleyeceği şeylerin çok az kalacağını, Denktaş’ın Kıbrıs Türk tarihinin en önemli liderlerinden birisi olduğunu ifade etti.
Çakıcı, defin için Denktaş’a yakışır bir yer bulunması ve anısının yaşatılması umudunu dile getirdi.
Bir soru üzerine sağlık konularında sağ-sol, muhalefet-destekçi olamayacağını, sırasında tartışılıp kavga edilebileceğini ancak böyle durumlarda Kıbrıs Türk halkının birlik olduğunu vurgulayan Çakıcı, “Beraber şehitler verdik, şehitlerin sağı solu yok” dedi.
Avcı: Sadece bedenden göç etti
ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da, Rauf Denktaş’ın sadece bedenen göç ettiğini, Kıbrıs Türk halkının, Denktaş’ın fikirlerini yaşatacağının ve gelecek nesillere aktaracağının sözünü vermesi gerektiğini dile getirdi.
1974 öncesinde Denktaş’ın var oluş mücadelesi verdiğini, 1974 sonrasında da KKTC’nin kurulmasının başını çektiğini anlatan Avcı, Denktaş’ın düşünceleri ve liderliğinin herkese örnek olması gerektiğini kaydetti.
Avcı, Denktaş’ın en çok takdir ettiği yönünün liderliği ve ortaya koyduğu fikirleri olduğunu da söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.