Corona virüsünden korunma yolları

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun anlattı: Uzun, giderek artan vakalara rağmen hâlâ maske takmayanları ya da yanlış kullananları uyardı.

Corona virüsünden korunma yolları uzmanlar tarafından sık sık hatırlatılsa da pek çok kişi ne sosyal mesafeye, ne de el hijyenine dikkat etmiyor. Maske takmayanların, taksa da yanlış kullananların sayısı da hayli fazla… Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, maske kullanmanın corona virüsünden korunmada etkili bir yöntem olduğunu belirterek, “Tabii doğru kullanıldığı takdirde… Yanlış kullanımlar faydadan çok zarar getirir” dedi

KOLUNUZDA TAŞIMAYIN
1- Maskeyi takmadan önce ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın ya da kolonya ve dezenfektanla temizleyin.

2- Maskeyle ağzınızı ve burnunuzu tamamen kapatın. Burun telini burnunuza tam olarak oturtun.

3- Maskeyi taktıktan sonra burnunuzun altına, çenenize ve boyun bölgenize indirmeyin. Çünkü dışı kirlidir. Orada bulunabilecek virüsleri ellerimizle alıp her yere yayabiliriz. Ağız, burun ve gözlerimize dokunduğumuzda da kendimize bulaştırabiliriz. Son zamanlarda maskelerin kolda taşınması modası ortaya çıktı. Kolda taşımak bir moda ise o yapılsın ama o maske tamamen süs amacıyla kullanılsın, yüze kurallara uygun olarak başka bir maske takılsın.

NEMLENİNCE DEĞİŞTİRİN
4- Maskeye ellerinizle dokunmamaya dikkat edin. Dokunduğunuz takdirde ellerinizi yıkayın.

5- Maskeniz nemlenmişse hemen değiştirin.

6- Maskenizi çıkardıktan sonra cebinize, çantanıza, masaya koymayın. Sakın yere atmayın. Dış yüzüne dokunmadan lastiklerinden çıkarıp, dış yüzü içeride kalacak şekilde katlayıp, bir çöp kutusuna atın. Çöp kutusu yoksa bir poşet içine koyup, sonra atın.

KAĞITLARI YIKAMAYIN
7- Maskeli de olsanız sosyal mesafenizi koruyun. Biriyle yüz yüze konuşurken sosyal mesafeye dikkat edin ve maskenizi sakın açmayın. Karşınızdaki kişi açarsa onu uyarın.

8- Kağıt maskeleri yıkayıp, tekrar kullanmayın. Bu maskeler yıkandıktan sonra koruyuculuğunu yitirir.

9- Tatilde de sakın rehavete kapılıp, maskenizi çıkartmayın. Hijyen ve sosyal mesafe kurallarını da harfiyen uygulayın.

10- Bir şeyler içip, yemek yediğiniz mekanlarda da uzun süre zaman geçirmeyin, saatlerce maskesiz oturmayın.

Bağışıklığı güçlü tutan formüller

Corona virüsüne yakalanma riskimizi azaltmak için vücut direncimizi artırmamız gerektiğini hatırlatan Uzman Dr. Ender Saraç, özel tarifler verdi.

Pandemi tüm dünyada ve ülkemizde hız kesmiyor. Dolayısıyla tedbirlere harfiyen dikkat etmek ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak hayati önem taşıyor. Uzman Dr. Ender Saraç, bu hafta bağışıklık sistemini yaza uygun bir şekilde güçlendirme yollarını özel tarifler eşliğinde anlattı…

Corona virüsü vakalarında görülen artışın devam ettiği bugünlerde doğru beslenme, doğru doğal destekler, doğru bitki ve çay tüketimi bağışıklık sistemimizi güçlendirerek Covid-19’a yakalanma riskimizi düşürebilir, yakalansak da daha hafif atlatılmasına yardımcı olabilir.

D 3 VİTAMİNİ ÇOK ÖNEMLİ

D 3 vitamini en çok yumurta sarısı (taze ve doğal olmasına dikkat edin. Tavuk, ördek, kaz, bıldırcın hepsi olur) yağlı balıklar (somon, sardalya, ringa, uskumru, alabalık, çupra, levrek, hamsi gibi ama mevsimine uygun balıklar) süt ve süt ürünlerinde (süt, yoğurt, peynir, ayran, cacık) mevcut.

Aktif D vitaminine dönüşecek olan yiyecekleri yeterince tükettikten sonra 20 dakika kadar avuç içlerinizi ve beyaz yerlerinizi güneşe doğrultarak güneşlenin. Kuzey bölgelerimizde yaşayanlar 11.00-11.30, 15.00-15.30, güneyde yaşayanlar ise 10.30-11.00 ile 15.30-16.00 gibi güneşlenmeli.

GÜNEŞ KORUYUCU UYARISI

Leke olmaması için yüz ve el sırtına güneş koruyucu sürebilirsiniz. Eğer 30 faktör ve daha yüksek koruyucu kullanırsanız o zaman güneşin D 3 vitaminini güçlendirici etkisinden yararlanamazsınız. Son araştırmalar D 3 vitamininin emilimini destekleyen K2 vitamininin de arada destek olarak alınmasının çok yararlı olduğunu gösteriyor. D 3 vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için mutlaka bir parça yağla beraber alınması gerekir. Bazı durumlarda ise kan tahlili yaptırıp doktorunuza danışarak çok düşükse iğne yoluyla takviye yapılmasına da karar verilebilir.

GÖZLERİNİZİ KORUYUN
Pek çok kişi maalesef güneş gözlüğü kullanmıyor. Bu aslında gözleri hızlı yaşlandıran ve göz merceğine zarar veren bir durumdur. Kuvvetli güneş ışınları gözün bu mercek tabakasına zarar verir ve katarakt adını verdiğimiz ciddi bir görme kaybına yol açan hatta ameliyat bile olmamızı gerektirecek bir durum ortaya çıkarır. İyi bir güneş gözlüğü kullanımı çok önemlidir.

DOĞAL ENFEKSİYON SAVARLAR
Beyaz un, beyaz şeker, mısır şurubu, fazla nişasta ve hamur işi gibi kan şekerini yükselten gıdaların fazla tüketilmesi mikroorganizmaların üremesini destekleyip, bağışıklık sistemini bozarken; şimdi listesini vereceğim doğal maddeler ise bakteri, virüs ve mantarlara karşı mücadele eder, onların üreme hızını yavaşlatır. İşte düzenli olarak tüketmeniz gereken doğal enfeksiyon savarlar: Kekik, sarımsak, defne yaprağı, tane karanfil, soğan, pırasa, zencefil ve sumak.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER
Balık, işlenmemiş kırmızı et, doğal yumurta, taze zencefil, kabak çekirdeği, doğal yoğurt, kefir, şalgam suyu, ev yapımı turşu, boza, limon, mor meyveler, adaçayı, biberiye, kızılcık, kuşburnu, kivi, sivri biber, kuzukulağı, tarhana çorbası, kelle-paça, Antep fıstığı, ceviz, istiridye, küflü peynir, sirke ve üzüm çekirdeği.

ENFEKSİYONA KARŞI KORUYAN, BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN ÇAY
– Malzemeler (3 kişilik): 1 litre su, 2 tatlı kaşığı sumak, 3 tatlı kaşığı bitki olarak zahter, 5 tane karanfil, 2 adet defne yaprağı.

– Yapılışı: 1 litre kaynamakta olan suyun içine bu karışım atılır. Sadece 30 saniye kaynatılır sonra üstü kapatılır. 5-6 dakika demlenir. Sonra içindeki bitki karışımları iyice süzülür. Soğumaya bırakılır, sonra 1 bardağın 4’te 3’ü kadar doldurulur. Üzerine birkaç parça buz ve ince bir dilim tranş limon konulur. Varsa yarım tatlı kaşığı kadar ıhlamur, yoksa kestane, kekik, zahter, yayla, çiçek, çam gibi glikoz şurubu karıştırılmamış yarım tatlı kaşığı doğal bal ile hafifçe tatlandırılır ve bu sıcaklarda günde 2-3 bardak yemek aralarında içilir.