Emekli Albay Temizöz hakkında ömürboyu hapis cezası istendi

Albay-Cemal Temizöz-2014-1Emekli Albay Cemal Temizöz’e 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 100 yıl hapis cezası istemi
YAŞAM-Sanıklar hakkında, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 1993- 95 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili açılan davanın duruşmasına Diyarbakır 6′ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. 3′ü tutuklu 8 sanığın yargılandığı davanın bugün yapılan 45′inci duruşmasına Cemal Temizöz SEGBİS sistemi üzerinden katılırken, salonda tutuklu sanıklar Adem Yakın ile Burhanettin Kıyak ile tutuksuz yargılanan Kamil Atak hazır bulundu.
Duruşmada kimlik tespitinin ardından mahkeme heyeti, mütalaasını sunmak için savcıya söz verdi. Savcı hazırladığı esas hakkındaki mütalaasında, emekli Albay Cemal Temizöz’ün sorgu ekibi kurduğu, bu ekibin gözaltına aldıkları kişileri sorgulayarak öldürdüğünü belirterek, 1990- 2000 yılları arasında Cizre’de tespit edilmiş 48 faili meçhul cinayetin işlendiğine dikkat çekti.
‘DEVLET İMKANLARINI KULLANARAK CİNAYET’
Savcı, sanıklar tarafından kurulan örgütün 1993 yılından itibaren Cizre’de terörle mücadele amacıyla devlet tarafından sağlanan her türlü imkanları kullandığı ve Temizöz’ün talimatıyla çok sayıda cinayet işlendiğini dile getirdi.
Savcı mütalaasında emekli Albay Cemal Temizöz’ün bir çok kişinin öldürülme talimatını verdiğini ve diğer sanıklar Abdulhakim Güven, Burhanettin Kıyak, Hıdır Altuğ, Adem Yakın’ında bu kişileri öldürdüğünü iddia etti. Savcı Temizöz hakkında 5 kez ağırlaştırılmış ömürboyu ve 100 yıl hapis cezası istedi.
Savcı, diğer sanıklar hakkında da ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezaları talebinde bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.