Facebook konsantreyi bozuyor

Yapılan araştırmalara göre bundan 10 sene önce 12 dakikaya kadar varan ortalama odaklanma süresi, bugünlerde 5 saniyeye indi. 5 saniye içinde dikkatiçekemeyen bir yazı ya da görüntüye ilgi kaybediliyor.
Bunun yanında kullanıcılar sosyal anlamda da gerileme sergiliyor. Yapılan araştırmalara göre sosyal medya bağımlılarının ortalama yüzde 25’i arkadaşlarının isimlerini unutabiliyor.
En çok dikkat çekilen nokta ise sosyal medyanın dikkat bozukluğuna yol açıyor oluşu. Ortalama bir çalışan bir saat içinde 30-40 kez maillerini kontrol ediyor ve bu da her 1,5 dakikada bir mail kutumuza bakmak demek oluyor. Beynimiz karşısına çıkan her yeni olgu için beyni tekrar çalıştırdığından dolayı bu alışkanlıklar beynimize biz farkında olmadan zarar vermiş oluyor.
2009 yılında üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 57’si sosyal medyanın kendilerini gösterebilecekleri ve dikkat çekebilecekleri bir yer olduğunu savunuyor.
Ayrıca sosyal ağların hormonlarımızda olumlu değişimlere yol açtığı ve bizlerin de bu yüzden bağımlılığımızın arttığı düşünülüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.