İngiliz maceraperest Aston dünya rekoruna yaklaşıyor

İngiliz maceraperest Felicity Aston, Antarktika’yı tek başına geçen ilk kadın olarak dünya rekoru kırmak için çıktığı yolculuğunu yarılayarak Güney Kutbu’na ulaştı.
Transantarktik Dağları’nın şimdiye kadar hiç bilinmeyen yerlerini keşfedecek ve 70 gün içerisinde 1700 kilometre katedecek 33 yaşındaki Aston, yolculuğunu bitirmesi durumunda kutup bölgelerinde en uzun tek kişilik yolculuk yapan ilk kadın olarak dünya rekorunun da sahibi olacak.
Aston’un, iki kızağıyla birlikte başladığı yolculuğunun 700 kilometresini, zor hava koşulları ve sert rüzgara rağmen tamamlayarak Salı günü Güney Kutbu’na ulaştığı bildirildi.
Rekoru kırıp kıramayacağını bilmediğini, ancak tek başına Güney Kutbu’na yaptığı yolculuktan memnun olduğunu dile getiren Aston, burada bir gün dinlendikten sonra yoluna devam edecek.
2009 yılında, İngiliz Uluslar Topluluğu’nu (Commonwealth) temsil eden ve 7 ülkeden seçilen 7 kadından oluşan Felicity Aston’un liderliğindeki grup, küresel ısınmayla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla Güney Kutbu’na ulaşmıştı.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.