V1 Hollanda Taxi-Expo’da

Üretime hazır hale gelen V1 Avrupa’da görücüye çıkacak
New York’ta ihalesini kaybetmesine rağmen geliştirme çalışmaları sürdürülen Karsan V1, Avrupalıların önüne ilk kez Hollanda’da düzenlenecek Taxi-Expo’da çıkıyor
New York taksi ihalesinin finalinde elenen Karsan V1, ilk kez Avrupalıların önüne çıkıyor. Üretime hazır hale getirilmesi amacıyla testlerine devam edilen Karsan V1, bu fuarda prototip haliyle sergilenecek.
New York Belediyesi ile TLC’nin (Taksi ve Limuzin Komisyonu) “Geleceğin Taksisi” ihalesi için Karsan ve kardeş kuruluşu Hexagon Studio’nun geliştirdiği Türk malı taksinin prototipi, Amsterdam’daki “Taxi-Expo 2011”de sergilenecek. 2-3 Aralık’taki etkinlik, taksi dünyasındaki gelişme ve yeniliklerin tanıtıldığı, Hollanda’nın yanı sıra Belçika ile Lüksemburg gibi Avrupa ülkelerinin de büyük önem verdiği bir fuar. Aracın konsept hali, daha önce New York’ta Amerikan kamuoyuna tanıtılmış, Autoshow 2010’da da sergilenmişti.
COMVEX’e getirilmedi
Hollanda yolunu tutan Karsan V1, bu nedenle İstanbul’daki “COMVEX 3.Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayii Fuarı”nda yer almadı. Karsan’ın, V1’i Türkiye’de mühendisler dışında ilk kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kullandırmak istediği ve bu amaçla yapılan randevu talebinin yanıtını beklediği de biliniyor. Aracın gelecek yıl mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenebilmesi için de girişimlerin sürdüğü belirtiliyor.
Üretilen ilk ve tek prototip, halen yol testlerinde kullanılıyor. İkinci bir prototipin daha üretilip, 2012 başlarında çarpma testlerine sokulması planlanıyor. Buradan elde edilecek veriler ışığında nihai prototiplerin 2012 ortalarında hazırlanması planlanıyor. Üretim hedefiyse 2013 yılının üçüncü çeyreği.
İsteğe göre farklılaşacak
Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, yaptığı açıklamalarda, kazanamasalar da projeyi hayata geçirmekte kararlı olduklarını belirtmiş ve V1 için 41 ülkeden teklif geldiğini belirtmişti. Türk markası yaratmak için yola çıktıklarını belirten Nahum, gerektiğinde beklentilere uygun olarak aracın farklı versiyonlarını da geliştirebileceklerini ifade etmişti.
Cam tavana, engelliler için katlanabilir standart bir rampaya, dört kişilik yolcu kapasitesine sahip olan araç, yolcuların yararlanabileceği multimedya sistemlerini de barındırıyor. Gerektiğinde doğalgaz, LPG ya da elektrikle çalışan motorlarla üretilebilecek V1’in ilk prototipinde şimdilik Chrysler imzalı dört silindirli benzinli bir motor bulunuyor. Bu motorun, New York için üretilecek taksilerde kullanılması düşünülüyordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.