AB'deki mali krize bombalı eylem

AB’deki mali kriz, terörü tetikledi. Deutsche Bank’ın CEO’suna gönderilen bombalı paketten sonra İtalyan vergi dairesinde bomba patladı.
İstihbarat raporlarına göre Avrupa 2012’yi teyakkuzda geçirecek. Sabahın haberine göre Alman Deutsche Bank’ın CEO’su Josef Ackermann’a gönderilen bombalı paketin ardından son kemer sıkma politikalarına tepkilerin arttığı İtalya’da da vergi dairesine bombalı saldırı gerçekleştirildi. Kontrolden çıkan mali kriz yüzünden sosyal patlamanın eşiğine gelen Avrupa, şimdi de terör tehlikesi ile karşı karşıya. Son terörist saldırıların ardından Avrupa ve ABD’de devlet kurumlarının yanı sıra iş dünyasına yönelik güvenlik önlemleri azami düzeye çıkarıldı. İstihbarata yönelik operasyonel risk yönetimi şirketi iJET’in bu yıl altıncısı yayımlanan ‘Küresel risk tahmin raporu’ bu tehlikeyi daha net ortaya koydu. 500’den fazla uluslararası şirket ve devlet kurumuna danışmanlık hizmeti veren iJET’in yayımladığı son rapora göre, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’deki krizden ötürü iş dünyası 2012’yi büyük bir tehdit altında geçirecek. Raporda, işadamlarının özellikle uluslararası seyahatlerde güvenlik konusuna daha fazla dikkat etmeleri öneriliyor. Ekonomik krizin, sosyal ayaklanmaların yanı sıra göçmenlere yönelik ırkçı saldırıları da artıracağı belirtilen raporda, Yunanistan ve Şili’nin 2012’de daha büyük ayaklanmalara sahne olacağı uyarısında bulunuluyor. iJET’in raporu, Avrupa hükümetlerinin aldığı kemer sıkma önlemlerinin, oluşacak tepkiler yüzünden iş dünyası için de tehdit niteliği taşıdığını ortaya koydu.
SOSYAL OLAYLAR ARTACAK
Raporda ‘yeni tehdit tahminleri’ne de yer verdiklerini belirten iJET Başkanı Bruce McIndoe, 2012’den itibaren ekonomik çöküşe dayalı sosyal olayların daha da artacağı görüşünde. McIndoe, bunun devamında gerçekleşebilecek olası terör saldırıları, üst düzey adam kaçırma, ırkçı ve etnik saldırı risklerine de dikkat çekti.
TERÖR ÖRGÜTÜ FAI’DEN AB’YE TEHDİT
İtalya’daki saldırıların arkasında da İtalyan Anarşist Federasyonu’nun (FAI) olabileceğinden kuşkulanılıyor. İtalyan terör örgütü FAI, geçtiğimiz martta İsveç’teki bir nükleer lobi grubuna yönelik bombalı saldırıyı da üstlenmişti. Geçtiğimiz yıl Roma’daki İsveç ve Şili büyükelçiliklerine de bombalı paket gönderen FAI, 2003’te Avrupa Merkez Bankası’na bombalı mektup göndermişti. Son gelişmelerin ardından olası yeni saldırılara karşı alarma geçen Avrupa, banka ve devlet kurumları ile büyükelçiliklerde güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkardı. Mali kriz yüzünden hükümetlerin devrildiği AB’de ekonomik çöküşle geçen 2011’i “eşi görülmemiş bir yıl” olarak değerlendiren iJET Başkanı Bruce McIndoe, varolan tehditlerin gelecek yıllarda artarak devam edebileceğini savundu.
4 GÜNDE İKİ SALDIRI
Geçtiğimiz günlerde Deutsche Bank CEO’su Josef Ackermann’a gönderilen bombalı paket, bankanın Frankfurt’taki genel merkezinde polis tarafından etkisiz hale getirilmişti. Önceki gece ise İtalya’nın başkenti Roma’da Equitalia vergi dairesinin genel direktörü Marco Cuccagna’nın açtığı bombalı paket patladı. Cuccagna saldırıda yaralandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.