Haydarpaşa Alman Gazetelerinde

Alman gazeteleri “Welt am Sonntag” ve “Berliner Morgenpost”, İstanbul’daki Haydarpaşa garını tanıttı ve geleceğiyle ilgili endişelere yer verdi.
Bu gazetelerde “İmparator Wilhelm’in İstanbul’daki garı” başlığıyla yayımlanan aynı yazıda, Haydarpaşa’nın 1906-1909 yılları arasında Alman mimarlar, İtalyan taş ustaları ve Türk işçiler tarafından İstanbul-Bağdat demiryolu hattının ilk durağı olarak inşa edildiği anlatıldı.
Temelinin sağlam olması için her biri 21 metre uzunluğunda 1100 adet su geçirmeyen kazıklar üzerine inşa edildiği belirtilen Haydarpaşa garının, 1917 yılında sabotaj, 1979 yılında tanker, 2010 yılında da yangın tehlikesi atlattığı hatırlatıldı.
Tren garından çok, sarayı andıran ve 2500 metrekare büyüklüğünde olduğu ifade edilen Haydarpaşa garının Türklerin gururu olduğu, bu nedenle korunması için de büyük çaba harcandığı kaydedildi.
2010 yılı rakamlarına göre, bu gardan her gün hareket eden 11 adet şehirler arası trenle 22 adet banliyö trenini yaklaşık 7 milyon kişinin kullandığı belirtilen yazıda, 2013 yılı sonunda tamamlanması planlanan Marmaray projesiyle Haydarpaşa garının geleceğinin tehlikeye girmesinden endişe duyanların olduğu görüşüne yer verildi. Marmaray hattının son durağının Haydarpaşa değil de Gebze olmasının, bu tarihi garın şehirler arası seferler açısından sonunu hazırlayabileceği savunuldu.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.