Almanlar 2012 yılı için iyimser

Almanların, 2012 yılına iyimser baktıkları bildirildi.
IPSOS Enstitüsü’nün gelecek üzerine araştırmalarıyla tanınan uzman Horst Opaschowski’ye yaptırdığı araştırmaya göre, Almanların yüzde 68’i yeni yıla iyimser giriyor.
Opaschowski, araştırmanın, Almanların yeni yılda küresel ekonomik kriz ve kötümser beklentilerle ilgili haberler duymak istemediğini ve krize karşı dayanıklı hale geldiklerini ortaya koyduğunu belirtti.
Küresel ekonomide süren krizin Almanların dayanıklılığını arttırdığını belirten Opaschowski, buna karşın Almanların üçte birinin gelecek yıla karamsar baktığını kaydetti.
Opaschowski, IMF Başkanı Christine Lagarde’nin kötümser açıklamalarına karşın, Almanların ekonomiye ilişkin korkularının bulunmadığını da ifade etti.
Horst Opaschowski, Almanların politikacılara ve siyasete güvenlerinin de azalmakta olduğunu ve bazı eyaletlerde siyasetçilerin karar alma süreçlerine halkın doğrudan katılma hakkı istediğini belirtti.
IPSOS Enstitüsü tarafından yaptırılan araştırmanın, 14 yaş üstü 1000’den fazla Almanın katılımıyla ve anket yöntemiyle gerçekleştirildiği açıklandı.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.