Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yeni yıl mesajı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, toplumun değerlerini savunmanın siyasetçiler ve herkesin görevi olduğunu belirterek, ”Her zaman ve şiddetin her şekline karşı açık ve özgür toplumumuzun değerlerini kararlılıkla savunmak bizim görevimiz” dedi.
Yeni yıl mesajında, aşırı sağcı teröristler tarafından işlenen cinayetlere değinen Merkel, sonbaharda aşırı sağ terörün ve cinayet çetesinin ortaya çıkmasını dehşet içinde öğrendiklerini belirtti.
Merkel, bu kişilerin 10 yıldan fazla bir zamandan beri rahatsız edilmeden yaptıkları eylemlerde akıl almaz ölçüde nefret ve yabancı düşmanlığının görüldüğünü ifade etti.
Kurbanların yakınlarının acılarını telafi edemeyeceklerini bildiklerini belirten Almanya Başbakanı Merkel, ”Ancak onlara ve hepimize, bu eylemlerin kapsamlı şekilde aydınlatılması ve bunları yapan herkesten, yardımcı olanlardan hesap sorma borcumuz var” şeklinde konuştu.
”2011 yılı şüphesiz derin değişimlerin olduğu bir yıldı” diyen Merkel, bunun Avrupa için de geçerli olduğunu, Avrupa ülkelerindeki borç krizinin kendilerini uğraştırmaya devam ettiğini kaydetti.
Avro para biriminin 10 yıl önce tedavüle girdiğini hatırlatan Merkel, avronun güncel hayatı kolaylaştırdığını ve ekonomiyi güçlendirdiğini belirtti.
Şansölye Merkel mesajında ayrıca avroyu güçlendirmek için elinden geleni yapacağını belirterek, bunun ancak geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarma ile başarılabileceğini ifade etti.
Merkel, Avrupa’nın krizle birlikte kaynaştığını ve krizden daha güçlü çıkacağını kaydetti.
Gelecek yılın bu yıla göre daha zor olacağının ifade edilmesine rağmen Almanya’nın iyi bir durumda olduğunu belirten Merkel, hemen hemen tüm gençlerin meslek eğitim yeri bulduğunu, işsizlerin sayısının da düştüğünü belirtti.
Hükümet olarak, Almanya’nın insancıl ve başarılı kalmasını istediklerini ifade eden Merkel, herkesin ihtiyaç duyduğu hizmeti alabilmesi için sosyal güvenlik sistemlerini değiştireceklerini söyledi.
Merkel, mesajının sonunda herkesin yeni yılını kutladı.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.