Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un ifade açıklaması

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde bir işadamından almış olduğu özel kredi konusunda eyalet meclisinde yanlış ifade vermiş olduğu şeklindeki bir haber cumhurbaşkanlığı tarafından yalanlandı.
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Olaf Glaeseker, bugün yazılı olarak yaptığı açıklamada, Aşağı Saksonya Eyalet Meclisinin 2 üyesinin Wulff’a, eyalet başbakanı olduğu dönemde Egon Geerkens adlı işadamıyla iş bağlantısının olup olmadığını sormuş, Wulff’un da bunu doğru bir şekilde “hayır” olarak yanıtlamış olduğunu belirtti.
Wulff’un daha önceleri Egon Geerkens ile iş ilişkisi olduğunu, ancak günümüzde böyle bir ilişkinin mevcut olmadığını ifade eden Glaeseker, Wulff çiftinin sadece, yıllardan beri aile dostu olan Geerkens’in eşi Edith Geerkens’den 2008 yılında bir ev satın alabilmek için yıllık yüzde 4’lük bir faizle özel kredi almış ve bu kredinin taksitlerini zamanında ödemiş olduğunu kaydetti.
Wulff’un cumhurbaşkanı olmasından sonra kredinin arta kalan kısmının daha düşük bir faizle banka kredisine dönüştürülmüş olduğunu belirten Glaeseker, bu konuda haberi veren Bild gazetesi muhabirlerine ve diğer bazı gazetecilere de gerekli bilgilerin ulaştırıldığını ifade etti.
Glaeseker, adı geçen işadamının eşinin isminin, kişilik haklarının korunması amacıyla açıklanmayacağı yönünde kendilerine verilen taahhüde rağmen açıklandığına da dikkat çekti.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.