Almanya'da Aşırı sağcı NPD partisininden teröristlere destek

Aşırı sağcı Almanya’nın Milliyetçi Demokratik Partisinin (NPD) Genel Başkanı Holger Apfel’in, 2000-2006 yılları arasında 8 Türk ile 1 Yunanı öldüren aşırı sağcılarla aynı izinsiz yürüyüşe katıldığı bildirildi.
Rheinland-Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Anayasayı Koruma Dairesinin incelenen belgelerinde, Apfel’in, 4 Kasım’da intihar eden aşırı sağcı terörist Uwe Mundlos ve polise teslim olan Beate Zschaepe ile birlikte 17 Ağustos 1996 tarihinde Worms kentinde, Hitler’in sağ kolu Rudolf Hess’i anmak amacıyla düzenlenen izinsiz bir yürüyüşe katıldığının tespit edildiği belirtildi.
Söz konusu yürüyüşe, “Nasyonal Sosyalist Yeraltı” (NSU) adlı yasa dışı örgütü desteklemek suçundan tutuklanan eski NPD yöneticilerinden Ralf Wohlleben ile Holger G. adlı aşırı sağcının da katıldığı kaydedildi.
NSU ile hiçbir ilişkisi olmadığını savunan Apfel’in katıldığı bu yürüyüş sırasında 170 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.
Öte yandan, yazılı bir açıklama yapan Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, aşırı sağcıların her yıl Dresden kentinin 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanmasını protesto etmek amacıyla düzenlediği yürüyüşün vatandaşlar tarafından engellenmesi çağrısında bulundu.
Aşırı sağcıların Dresden’in bombalanmasını kendi ideolojileri için kullanmaya çalıştığına dikkati çeken Roth, Türklere yönelik işlenen seri cinayetler sebebiyle de aşırı sağcılara bir karış sokağın bile teslim edilmemesi gerektiğini kaydetti.
Roth, vatandaşlardan gösteri haklarını kullanarak, renkli, yaratıcı, barışçı ve kararlı bir şekilde aşırı sağcıların kent merkezinde yürümesini önlemesini istedi.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.