Avrupa Parlamentosu, Fas ile imzalanan protokolü uzatmadı

Avrupa Parlamentosu (AP), Fas ve Avrupa Birliği (AB) arasında olan balık avlamayla ilgili protokolün uzatılmasını reddederken, Fas’ın dışında bundan en olumsuz etkilenen ülke İspanya oldu.
AP’de bugün yapılan oylamada, 8’i İspanyol toplam 474 parlamenter, Fas’ın kontrolü altında olan deniz sularında AB ülkelerinin balık avlamasına olanak sağlayan protokolün uzatılmasına ”hayır” dedi. 100’ü İspanyol olmak üzere AB ülkelerinden toplam 119 balıkçı gemisine Fas sularında balık avlaması için lisans veren protokole göre Fas’a, balıkçılık sektörünün geliştirilmesinde kullanılması için 13,5 milyon avro ve bunun yanında 22,6 milyon avro veriliyordu.
2005 yılından bu yana yürürlükte olan protokol çoğu kez tartışma konusu yapılırken, bazı AP parlamenterleri, Batı Sahra sorunundan dolayı uluslararası hukuk kurallarının çiğnendiğini savunup, bu protokolun iptali için girişimlerde bulunmuştu.
Balıkçık sektörüne bakan Avrupa komiseri Maria Damanaki, AP’den çıkan karar sonrasında 27 AB ülkesinden hemen Fas sularındaki balıkçı gemilerini çekmesini isteyeceğini duyurdu. Damanaki, ”AB Konseyi’nden protokolun iptal edilmesiyle ilgili kararı hemen uygulamasını isteyeceğim. Fas sularında balık avlanmasıyla ilgili yeni bir protokol olur mu bilinmez. AP’nin kararı, her alanda anlaşmalarına sadık kalması gereken Fas hükümetine güçlü bir işaret gönderiyor. Eğer yeni bir protokol olursa Fas’ın burada, sürdürülebilir çevre, ekonomik verimlilik ve uluslararası yasallık gibi kilit konularda ikna edici cevaplar vermesi gerekecek” dedi.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.