Barry Madlener: Türkiye'nin gerçek dostu benim

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında AB Bakanı Egemen Bağış’a bir karikatür vermek isteyen Hollanda’daki aşırı sağcı Özgürlükler Partisi’nden Barry Madlener, karikatürü Bağış’a postayla adresine göndereceğini söyledi.
Tükiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’a bir karikatür vermek isteyen Hollanda’daki aşırı sağcı Özgürlükler Partisi’nden Barry Madlener, karikatürü Bağış’a postayla adresine göndereceğini söyledi.
KPK toplantısı sırasında Egemen Bağış’a, bir köşesinde kırmızı oklarla işaretlenmiş “Din yok” yazılı bir duvar önünde namaz kılanların arkasındaki bir kişinin “Tanrım acaba ben son rekatı kılmasam olur mu? İşim var da… Çok teşekkür” yazılı karikatürü verme girişimiyle olay yaratan Barry Madlener, ABHaber’e verdiği mülakatta karikatürü Bağış’a postayla göndereceğini ifade etti.
-“ASLINDA TÜRKİYE’NİN GERÇEK DOSTU BENİM”-
Barry Maldener, “Aslında Türkiye’nin gerçek dostu benim. AB’de Türkiye’nin yüzüne söylenemeyenleri ben söylüyorum. Niçin Türkiye 50 yıldır AB kapısında bekletiliyor. Çünkü kimse Türkiye’nin yüzüne hiç bir zaman AB üyesi olamayacaksın demedi. Sürekli oyalandı. Ben ise gerçekleri söylüyorum” şeklinde konuştu.
İslam’ın hiç bir zaman “Avrupa değerleriyle bağdaşmadığını” öne süren Maldener, “İslam dünyasında özgürlük yok. Doğru dürüst demokrasisi olan bir tek İslam ülkesi yok. İslam’da özgürlük yok” iddiasında da bulundu. Madlener şu iddiaları sıraladı:
“Türkiye gibi bir ülke AB’ye ait değildir. Çünkü geri kalmış İslami bir ideolojisi vardır ve bu Avrupa’ya ait bir durum değildir. İslam ve özgürlük bir arada yer alan iki kavram olamaz. Türkiye’de basın ve internet kısıtlandı, kadınlara ve eşcinsellere şiddet olayları gittikçe arttı. Türkiye’deki karikatüristler dahi mahkemeye çıkarılmaktan korkar hale geldi. Şimdi tüm bunlara alt alta koyduğunuz zaman Türkiye’nin niçin AB üyesi olamayacağı ortaya çıkıyor.”
KPK toplantısı sırasında Egemen Bağış’a Türkiye’de düşünce, ifade ve basın özgürlüğüne ilişkin bir soru yönelttiğine dikkati çeken Maldener, “Sorumun cevabını alamadım. Bağış Türkiye’de basın özgürlüğü var diyor. Ben de işte çizdiği karikatür yüzünden adli sürece tabi tutulan karikatür hakkında ne düşünüyorsunuz dedim. Bu nasıl basın özgürlüğü diye sordum kendisinden hala cevap bekliyorum. Tekrar söylüyorum cevabı alamadım. Karikatürü posta ile kendi adresine göndereceğim” şeklinde konuştu.(ANKA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.