Di Rupo, Almanya'da Belçika'yı savundu

Belçika Başbakanı Elio Di Rupo, bu Pazartesi günü Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 1 saatlik bir görüşme yaptı.
30 Ocak 2012 tarihinde yapılacak olan Avrupa Zirvesi’nin hazırlığının ana temasını oluşturduğu görüşmede Di Rupo, Belçika’nın ekonomik sistemini savunma şansı buldu.
Di Rupo’nun Der Spiegel Dergisi’nde Pazartesi günü yayımlanan Almanya’yı diğer üye ülkelerle gerekli ekonomi reformlarının alınması hakkında işbirliğine davet ettiği röportajında Merkel’e gönderilerde bulunması, toplantıda gerginlik yaratmadı.
Başbakan Elio Di Rupo, basına yaptığı açıklamada Almanya’nın üstünlük kurma gayretinde olduğunu ifade etmediğini ‘En büyük Avrupa ülkesinin, rolünün de büyük olması normaldir.’ diyerek belirtti.
Başbakan Di Rupo ayrıca, Belçika’nın endeksleme mekanizması gibi özelliklerinin bulunduğunu yineledi. Hükümet anlaşmasına atıfta bulunan Di Rupo, Belçika’nın ücret endeksleme mekanizmasını enerji fiyatları kontrolüne bağlı olarak teyid edildiğinin altını çizdi.
Di Rupo’nun açıklaması üzerine Merkel, üye ülkelerin kendilerine özgü mekanizmalarının olabileceğini anladıklarını bildirdi. Merkel, Belçika’daki işsizlik oranının diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşük olduğunu da hatırlattı. Tek bir ülkenin diğer üye ülkelere ders veremeyeceğini sözlerine ekleyen Merkel, ‘Birbirimiz hakkında bilgi edinmemiz gereklidir, bunun hakimiyet kurmaya çalışılması olarak anlaşılmaması gerekir’ dedi.
Komşu ülkelerde gezisine devam eden Di Rupo, Pazartesi günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden önce Der Spiegel Dergisi’ne yaptığı açıklamada ‘Avrupa, Almanya modelinden veya başka bir üye ülke modelinden esinlenmemeli, 27 üyenin de kabul ettiği bir model geliştirmelidir.’ şeklinde konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.