Fransa savaş uçakları üretimini durduruyor

Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet, yurt dışından sipariş gelmemesi halinde ülkesinin Rafale savaş uçakları üretimini durduracağını söyledi.
Konu ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Longuet, son olarak Fransız ordusunun sipariş ettiği 180 savaş uçağı için üretimin 2018 yılına kadar süreceğini, daha sonra ise yurt dışından sipariş gelmemesi halinde üretimin duracağını bildirdi.
Fransız bakan, üretim dursa bile bakım ve tamir işlemleriyle ilgili çalışmaların süreceğini söyledi.
Longuet, Rafale uçaklarının teknik olarak üstün yeteneklere sahip olduğunu ancak ABD’nin ürettiği savuş uçaklarına oranla daha pahalı olmasının, yurt dışından talep gelmemesinde önemli rol oynadığını ifade etti.
Fransız bakan, son olarak Rafale savaş uçaklarının satışıyla ile Birleşik Arap Emirlikleri ile sıkı pazarlığın sürdüğününü söyledi.
Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin geçen ay bu ülkeyi ziyareti sırasında Rafale savaş uçaklarının satışı ayrıntılı bir şekilde gündeme gelmişti.
Fransa, daha önce ”stratejik ortaklık”anlaşması imzaladığı ve bir hava üssü kurduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin, daha önce söz verdiği gibi Rafale savaş uçaklarını almaması halinde, stratejik ortaklığın sona erebileceği yolunda üstü kapalı tehditte bulunmuştu.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.