Hristofyas, sondaj sonuçlarını açıkladı

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas, Ada’nın güneyinde Amerikan Noble Energy’ye kiralanan 12’nci parselde 230 milyar metreküpe kadar çıkabilecek bir doğalgaz yatağı bulunduğunu açıkladı. Uzmanlar, miktarın en üst seviyeden hesaplansa bile Kıbrıs’a 240 yıl, AB’ye ise sadece 6 ay yeteceğini belirtiyor.
Kıbrıs Rum Kesimi, tek yanlı parselleyerek sondaja başladığı Doğu Akdeniz’de, 230 milyar metreküpe varabilecek rezervi olan doğalgaz yatağı bulunduğunu ilan etti. Ancak bu miktar, tümü çıkartılsa bile Rumları uluslararası alanda doğalgaz aktörü yapacak miktarlardan çok uzak.
Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Amerikan Noble Energy şirketinin Eylül ayında başladığı sondaj çalışmalarının tamamlandığını ve ‘5-8 trilyon fitküp (140-230 milyar metreküp) aralığında bir miktarda doğalgaz yatağı keşfettiklerini açıkladı. Hristofyas, ‘Afrodit’ adını verdikleri ve Kıbrıs adasının 175 km güneyindeki parselde Eylül ayından bu yana devam eden sondaj çalışmalarının sonuçlarının mutluluk verici ve tarihi olduğunu belirterek, 5.861 metre derinlikte temiz doğalgaz rezervine ulaştıklarını söyledi.
Kıbrıs için çok, dünya için az
Uzmanlar, sadece Kıbrıs adasına ‘1 trilyon fitküp’ (28 milyar metreküp) doğalgazın 30 yıl yeteceğine dikkat çekerek, bu karşılaştırma çerçevesinde bulunan rezervin Ada’nın 240 yıllık ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiyor. 800 bin civarındaki Rum Kesimi’nin nüfusu, KKTC ile birlikte tüm Kıbrıs adası olarak hesaplanırsa, 1 milyon 100 bine ancak ulaşıyor. Kıbrıs adasının sıcak iklimi nedeniyle ısınma problemi bulunmuyor. Ağır sanayinin de olmadığı adada doğalgaz sadece elektrik üretiminde kullanılabilecek. Bu nedenlerle doğalgaz rezervi Kıbrıs’a 240 yıl yetecek. Avrupa Birliği’nin 2010 yılındaki doğalgaz tüketiminin 522 milyar metreküp olduğu göz önüne alındığında, Rumların rezervi; en üst miktardaki tahminler temel alınsa bile Avrupa’nın sadece 6 aylık talebi anlamına geliyor. İsrail’in Afrodit’e bitişik Tamar bölgesinde bulunan rezerv ise Rumlarınkinin 3 misli.
Rumların Eylül ayında Türkiye ve KKTC’yi yok sayarak başlattığı sondaj çalışması sonrasında tespit ettikleri miktarı açıklaması, Ada’da egemenlik üzerine kurulu siyasi krizi derinleştirecek nitelikte.

Leave a Reply

Your email address will not be published.