İngiliz halkı Cameron'u sevdi

İngiltere’de yapılan bir kamuoyu araştırması, İngiliz halkının Başbakan David Cameron’dan memnun olduğunu ortaya koydu.
ICM adlı şirketin Guardian gazetesi için yaptığı kamuoyu araştırması, yüzde 48’in Başbakan Cameron’ın görevinde başarılı olduğunu düşündüğünü gösterdi. Cameron’ı yüzde 33 ile koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti’nin lideri Nick Clegg, yüzde 32 ile ise muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband takip etti.
Binden fazla kişiyle yapılan araştırmaya göre, yüzde 47 koalisyon hükümetinin kötü iş çıkardığını, yüzde 39 ise iyi çalıştığını düşünüyor.
Kamuoyu araştırmalarında, Başbakan Cameron’ın genel başkanı olduğu Muhafazakar Parti’ye desteğin İngiltere’nin AB anlaşmasına veto kararının ardından arttığına dikkat çekiliyor.
Cameron, AB’de avro krizinin çözümü için yapılacak anlaşma değişikliğiyle, ülkesindeki finansal servis endüstrisinin ve ekonomisinin korunmasının garanti altına alınmasını istemişti. İstediği garantiyi alamayan İngiltere, avro krizinin çözülmesi yönündeki anlaşmaya onay vermemişti. Cameron’ın bu tavrı özellikle partisinin “AB’ye şüpheyle bakan” üyeleri tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.
Araştırma ayrıca ülkenin kötü ekonomik durumu ile 2012 yılında çift dipli resesyon riskine karşın halkın Başbakan Cameron ve Maliye Bakanı George Osborne’a, muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Ed Miliband ve Gölge Maliye Bakanı Ed Balls’dan daha fazla güvendiğini ortaya koydu.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.