İnsanlığın en görkemli keşiflerinden biri

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, yüzlerce bilimadamı ve maceracıyla birlikte Güney Kutbu’nda, bu kıtanın keşfinin 100. yılını törenle kutladı.
Norveçli kaşif Roald Amundsen, 14 Aralık 1911’de zorlu bir yolculuğun ardından dört kişilik ekibi ve köpekleriyle birlikte Güney Kutbu’na ulaşan ilk insan olmayı başarmıştı.
Güney Kutbu’na 2007’de giden Yeni Zelandalı Helen Clark’ın ardından burayı ziyaret eden tarihteki ikinci başbakan olan Norveç Başbakanı Stoltenberg törende yaptığı konuşmada, “İnsanlığın en görkemli keşiflerinden birini kutlamak için buradayız, bu buzul kıtasının, gezegenin ısınmasını anlamayı amaçlayan çalışmalardaki önemini vurgulamak için buradayız” dedi.
Başbakan, Antarktika kıtasının, son 800 yıldaki herhangi bir döneme göre son yıllarda daha hızlı değiştiğini belirterek, Antarktika’daki buzul kaybının dramatik boyutlarda küresel etkileri olabileceğini kaydetti.
Stoltenberg törende, Amundsen’in yaptığı gibi Norveç bayrağını dikerek, Amundsen’i temsil eden buzdan bir heykeli açtı. Başbakan ayrıca, yüz yıl önceki bu keşif yolculuğunun son kilometrelerini kayakla katetti.
Bilimadamlarının düşündüğü en kötü senaryoya göre, Antarktika’daki buzulların tamamının erimesi durumunda, bu olayın birkaç yüzyıl süreceği düşünülüyor, deniz seviyesi yaklaşık 5 metre yükselecek ve kıyı kentleriyle küçük ada devletleri sular altında kalacak.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.