İspanya'da yolsuzluk soruşturması derinleşiyor

İspanya Kralı Juan Carlos’un ikinci kızı Cristina’nın eşi olan Palma Dükü İnaki Urdangarin’in adı yolsuzlukla ilgili yürütülen bir soruşturmaya karıştı.
Ülkenin doğusundaki Balear Adaları özerk yönetiminde 2003-2007 arasında kamu bütçelerinin kötü kullanılması ve yolsuzluk yapıldığına ilişkin yürütülen bir soruşturmada, Palma Dükü Urdangarin’in de ortağı olduğu Noos Enstitüsü’nün de bazı yolsuzluklara karıştığı iddia edildi.
Turizm ve spor alanında Balear Adaları’nı teşvik edici bazı etkinlikler organize eden Noos Enstitüsü’nün Mallorca kentinde düzenlenen iki organizasyondan yaklaşık 2,3 milyon avroluk kazanç elde ettiği ve harcamaları göstermek için sahte fatura kullandığı öne sürüldü.
Suçlamaların odağında, Palma Dükü Urdangarin’in ortağı Diego Torres bulunurken, Torres’in, Kraliyet Ailesi’nin üyesine yakınlığını kullanarak Balear özerk yönetim hükümetinde yolsuzluk yaptığı iddiası ortaya atılıyor.
Soruşturmada adı geçen ve ifadesi alınmak üzere savcılığa çağırılan Palma Dükü Urdargarin yaptığı yazılı açıklamada, ”profesyonel iş hayatında her zaman dürüst olduğunu” savunarak ”Masumiyetimi ve onurumu koruyacağım” dedi. Urdangarin ayrıca, bu olaydan dolayı basında çıkan haberlerde Kraliyet Ailesi’nin adının da geçmesinden büyük üzüntü duyduğunu vurguladı.
Bu arada İspanyol basınında çıkan haberlerde, Urdangarin’in Kraliyet Ailesi’nin resmi tüm etkinliklerinden uzaklaştırıldığı öne sürüldü.
-Kraliyet ailesine ayrılan devlet bütçesi tartışılıyor-
Öte yandan ekonomik krizde olan İspanya’da, Kraliyet ailesinin aldığı bütçe de yeniden tartışmaya açıldı. Son zamanlarda basında çıkan haberlerde, bundan sonra resmi davetlerde Kraliyet Ailesi’nden sadece Kral Juan Carlos ve Kraliçe Sofia ile veliaht Prens Felipe ve Prenses Letizia’nın yer alacağı, diğer Kraliyet ailesi üyelerinin (Kral’ın kızları Elena ve Cristina) ise yavaş yavaş devlet bütçesinin dışına çıkarılacağı belirtildi.
Kraliyet ailesinin, Sayıştay tarafından denetlemeye tabii tutulmadan devlet bütçesinden aldığı 8,9 milyon avro, ekonomik krizden dolayı 2009 ve 2010 yıllarında dondurulurken, 2011’de yüzde 5 azaltılarak 8,43 milyon avroya düşürülmüştü. Bu zamana kadar büyük destek gördüğü İspanyol halkının tepkisini almaktan çekinen Kraliyet ailesi ayrıca, Kraliyet Sarayı içinde kurumsal değişikliklere gideceğini ve devlet bütçesinin kullanımını daha şeffaf hale getireceğini açıklamak zorunda kaldı.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.