İtalya'da ''Kadınlar yoksa, kim?'' protestosu

İtalya’da yüzlerce kadın, başkent Roma ve Venedik kentlerinde meydanlara çıkarak, kendilerinin dahil olmadığı bir programla İtalya’nın içinde bulunduğu ekonomik koşullardan çıkmasının zor olduğunu dile getirdiler.
İtalya’da geçen 13 Şubat tarihinde ”Şimdi değilse, ne zaman?” sloganıyla meydanlara inen kadınlar, ”Kadınlar yoksa, kim?” sloganıyla ikinci kez meydanlara çıktılar. Kadınların protestolarının hedefinde ise hafta içinde parlamentoda kabul edilerek yasalaşması beklenen 30 milyar avro değerindeki, yeni ekonomik önlem paketinde kadınlarla ilgili çalışma hayatında ve emeklilik reformunda yapılacak düzenlemelerin olduğu belirtiliyor.
Mitingde, kadınlar tarafından politikacılara ”Biz olmadan, İtalya kurtulamaz” mesajı verildi.
13 Şubat’ta yapılan etkinliğe göre, bugünkü protesto mitinginin daha zayıf geçtiği gözlemlendi.
Öte yandan, Başbakan Mario Monti kabinesinin hazırlayıp onay için Temsilciler Meclisi’ne sunduğu 30 milyar avro değerindeki tasarruf paketiyle ilgili bu akşam saatlerinde, sendikaların temsilcileriyle görüşecek. Sendikalar, yarın yapacakları 4 saatlik grevle paketi protesto etmeye hazırlanıyor.
Bu arada, bugün bazı gazetelerde çıkan 30 milyar avroluk tasarruf paketinde, politikacıların masraflarında kesintiye gidilmeyeceğine yönelik haberler, Cumhuriyet Senatosu Başkanı Renato Schifani ve Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini tarafından yalanlandı. AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.