Rusya'dan IMF'e en az 10 milyar dolar

Rusya’nın ihracat yaptığı en büyük piyasa olan AB’nin ortak para birimi avronun desteklenmesi için Uluslararası Para Fonu’na (IMF) en az 10 milyar dolar kredi vereceği bildirildi.
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in ekonomi danışmanlarından Arkadi Dvorkoviç, Brüksel’de dün Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in katılımıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan 28’inci AB-Rusya zirvesi öncesinde gazetecilere açıklamasında, ”Bizim payımıza düşen katkıyı IMF aracılığıyla yapmaya hazırız. Böyle bir taahhütte bulunduk. Taahhüdümüz en düşük 10 milyar dolar olması yönünde” ifadesini kullandı.
Bu arada Medvedev de zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, AB’nin Rusya’nın en önemli ekonomik partneri olduğunu ve dolayısıyla avronun yaşadığı sıkıntının Moskova’yı endişelendirdiğini belirterek, ”Rusya AB ve avro bölgesi ülkelerindeki istikrarın sağlanmasına yardımcı olmak için mali açıdan gerekli yatırımları yapacaktır” diye konuştu.
Medvedev, zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında da yaptığı açıklamada, Rusya’nın avronun desteklenmesi için başka önlemleri de göz önünde bulunduracağını belirterek, bu konuda ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.
Rusya’nın AB’de ekonomik hisselerinin bulunduğunu vurgulayan Medvedev, ”Döviz rezervimizin yüzde 41’i avro. Bizim için birleşik Avrupa son derece önemli” dedi.
Medvedev, zirvenin başındaki konuşmasında AB’nin Moskova’nın DTÖ üyeliğine verdiği destek için teşekkür ederek, ”Bu işbirliğimize güçlü bir ivme kazandıracak” diye konuştu. AB-Rusya zirvesinde, ele alınan konular arasında Rusya’da 4 aralıkta yapılan parlamento seçimleri, vize uygulamalarının karşılıklı yumuşatılması ve enerji işbirliği konuları ele alındı.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.