Türkiye – Fransa ilişkileri tehlikede

Türkiye ile Fransa arasında tartışma yaratan ‘soykırımı inkâr’ yasa teklifinin bugün Fransız meclisine geliyor oluşu, İngiltere gazetelerinin de gündeminde.
Daily Telegraph teklifin taraflar arasında bir söz düellosuna dönüştüğünü kaydederken, “ülkenin Avrupa Bakanı Jean Leonetti’nin ‘olanlar tarihin bir gerçeğinin kabulüdür’ iddiasında bulunduğunu” aktarıyor.
Türkiye’de gerek iktidar gerek muhalefetin, girişimi “esef verici, kabul edilemez ve tarihi bir hata” olarak niteledikleri ve Fransa’ya kendi tarihine bakma çağrısı yaptıkları ifade ediliyor.
Guardian’da yer alan habere göre, Türk-Fransız ilişkileri “bıçak sırtında”.
Teklifin yasalaşma yolunda ilk aşama olarak görülen oylamayı geçmesinin beklendiğini kaydeden gazete, Türk tarafının teklifin gündeme gelmemesi için yaptığı lobi çalışmalarını anlatıyor.
Fransa’nın Türkiye’nin beşinci ihracat pazarı olduğunu, ithalatta ise altıncı sırada geldiğini kaydeden Guardian, Fransa’nın oylamanın ilişkilere etkisi konusunda uyarıldığını belirtiyor.
“Fransız yetkililer Türklerin yıldırma çabası olarak gördükleri girişimlere sinirlendi. Ancak geri adım atmaya yanaşmayan Sarkozy ile ilişkileri yumuşatmaya çalışan dışişleri bakanı Alain Juppe arasında bir çatlak oluşmuş görünüyor. Zira Türkiye, Suriye ve İran’a alınacak tavır konusunda Fransa için hayati önemde.” (bbc türkçe)

Leave a Reply

Your email address will not be published.