Belçika Başbakanı Di Rupo'dan Merkel'e mesaj

Bu Pazartesi sabahı Almanya Başbakanı Angela Merkel ile öğle yemeği için Berlin’e hareket eden Belçika Başbakanı Elio Di Rupo, ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Merkel’e sert gönderilerde bulundu.
Di Rupo, Der Spiegel’da yayımlanan röportajında ‘Ben, diğer ülkelere neleri yapıp yapmamalarını söylemiyorum. Her ülkenin kendi geleneklerine saygı duymalıyız. Avrupa nezdinde ortak hedeflere ulaşmak için çabalıyoruz ancak her hükümet nasıl ulaşacağına kendisi karar verir.’ diyerek Merkel’e Belçika’nın ekonomik reformlarına fazla karışmaması gerektiği hakkında uyarıda bulundu.
Di Rupo röportajında, Almanya’nın eski başbakanı Gerhard Schröder iktidarındaki gibi reformların Belçika tarafından da gerçekleştirilmesi gerektiği şeklindeki Spiegel tarafından iletilen soruya, ‘ülkelerin bir biriyle kıyaslanmaması gerektiğini, Schröder döneminde finans dünyasının bütçe politikalarında bugünkü kadar ağır olmadığını’ hatırlatarak cevap verdi. ‘Belçika, ekonomik açıdan sağlam bir ülke, 1993 yılında borç oranı yüzde 137 iken 2008’in Eylül ayı ortalarında yüzde 85’e geriledi. Bu hususta gerekenin yapılmadığını söyleyemezsiniz.’ diyerek yeni hükümetin kurulmasını takip eden ilk 3 hafta içinde büyük çapta sosyal ve ekonomik reformların başlatıldığının altını çizdi.
Belçika’da ücret ve ödeneklerin korunması hususunda da soruları yanıtlayan Di Rupo, Almanya’nın ikazlarda bulunduğu Belçika ve Lüksemburg’a ait olan bu sistemin, ülkenin sosyal geleneğinin bir parçası olduğunu hatırlattı. Belçika Başbakanı Di Rupo, ‘Merkel’in diyeceklerini dinleyeceğini ve de kendisinin söyleyeceklerini de Merkel’in dinleyeceğinden emin olduğunu’ bildirdi.
Almanya’nın ekonomide önemli bir rol oynadığını bildiren Di Rupo, Almanya’nın diğer üye ülkelerle işbirliği yapması gerektiğini, geleceğinin bu ülkelerin de refahına bağlı olduğunu açıkladı.
Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Başbakanı Nicolas Sarkozy’nin sık sık bir araya gelerek Avrupa ve Euro Bölgesi hakkında görüşmelerde bulunduğuna da değinen Di Rupo, 17 ülkeden oluşan Euro Bölgesi ve 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’ni kapsayan kararlarda her ülkenin dinlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bu Pazartesi günü Berlin’de Di Rupo ile Merkel arasında yapılan görüşmenin ana başlığı 30 Ocak tarihinde Brüksel’de yapılacak olan zirvenin organizasyonu olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.