Belçika hükümeti yeni reformlarda kararlı

Yeni hükümetin emeklilik reformları hakkında Belçika İş ve İstihdam Bakanı Monica De Coninck (SP.A) ve Emeklilik Bakanı Vincent Quickenborne (Open VLD) tarafından Perşembe günü öğleden sonra kabul edilen sendika temsilcileri ile yapılan görüşmeden sonuç çıkmadı.
Sendikalar, emeklilik reformlarını kapsayan kraliyet kanunu kararnamesinin bugün oylanması halinde 30 Ocak 2012 tarihinden önce yeni eylemler yapacaklarını bildirdi.
Eylemler hakkında bilgi vermeyen sendikalardan Setca Başkanı, 30 Ocak 2012 tarihinde gerçeleşecek olan genel grevi beklemeden yeni eylemlerde bulunacaklarını açıkladı.
FGTB Federal sekreteri Eddy Van Lancker’in, sendikaların bakanlarla yaptıkları toplantı öncesi daha fazla bilgi sahibi olduklarını dile getirmesi dikkat çekti.
Bakan Quickenborne’un, sendika heyetine kraliyet kararnamelerinin hazırlanması bağlamında müzakereler için fırsat yaratılacağını bildirmesi sendikalar tarafından yetersiz olarak tanımlandı.
Setca İkinci Başkanı Myriam Delmée ise durumu ‘Sağırlar diyaloğu’ olarak nitelendirdi.
Belçika’da kurulan yeni hükümeti temsil eden bakanlar, bu Perşembe günü greve giden sendikalar ile yaptıkları toplantı sonucu, hazırladıkları hükümet proğramı içerisinde yer alan reformların arkasında durduklarının tekrar altını çizmiş oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.