Belçika'da demiryolu grevi

Belçika’da demiryolu grevi bugün de devam ediyor. Dün Belçika’nın Valon Bölgesi’nde bulunan Tournai, Ath, Mons ve Braine-le-Comte şehirlerinde başlatılan greve Çarşamba sabahı Namur, Huy ve Charleroi da eklendi. Bruxelles-Midi, Verviers ve Ottignies’de de trenler çalışmıyor.
Flaman Bölgesi’nde ise seferlerde bir anormallik gözlenmiyor. Valon Bölgesi’nde kullanılmayan trenlerin Flaman şehir seferlerine kaydırılması dikkat çekti.
Belçika’da yeni emeklilik reformuna karşı yapılan grev hakkında konuşan CGSP Sendikası Genel Sekreteri Michel Abdissi, ‘İnsanlara daha uzun süre çalışıp daha az emeklilik alacaklarını söylerseniz, tepki gelir. Bulunduğumuz durumu anlatmak için dün toplantılar düzenlendi’ şeklinde açıklamada bulundu.
RTBF Radyosu’na konuşan yolculardan tepki gelmesine de değinen Michel Abdissi, ‘Herkesin emeklilik haklarını etkileyen bu reformlara karşı mücadele verdiğimizi anlaması gerekir’ şeklinde konuştu.
İki gündür süren ani grevin, Perşembe günü kamu hizmetlerinin de Emeklilik Bakanı Vincent Van Quickenborne’un önerdiği reformlara karşı yapılacak tepki grevine kadar süreceği düşünülüyor.
Demiryollarında yapılan grev nedeniyle bu sabah Brüksel girişlerinde kilometrelerce sıkışıklık yaşandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.