Belçika'da grev hayatı felç etti

Belçika’da Emeklilik Bakanı Vincent Van Quickenborne (Open VLD) tarafından açıklanan emeklilik reformlarının ardından gelen tepkiler sonucu bu Perşembe sabahı sendikaların çağrısı üzerine kamu çalışanları genel grev yapıyor.
Perşembe sabahı Belçika’nın başkenti Brüksel’in girişlerinden Drogenbos (E19) ve Delta (E411)’da saat 7:00 itibariyle baraj kuran sendikalar trafiği olumsuz etkilemeye devam ediyor. Brüksel’e giriş yapmak isteyen araçlara 15’er dakika arayla yolu açan baraj çok az sayıda araca geçiş hakkı veriyor.
Saat 8:30 itibariyle Belçika’nın şehirlerini başkent Brüksel’e bağlayan otobanlarda 140 kilometrelik uzun kuyruklar oluştu.
Touring Şirketi sıkışıklığın 350 kilometreye kadar varabileceğini bildirdi.
Trenler grevde
Erken greve giden demiryollarının bugün tamamı greve katıldı. Bu akşam saat 22:00’a kadar sürmesi beklenen grevin Cumartesi gününe kadar uzaması söz konusu.
Brüksel Toplu Taşım Şirketi Stib grevde
Başkent Brüksel’de Stib çalışanları depolarında toplanarak greve katıldı. Başkentte şehiriçi ulaşımı sağlayan tramvay, otobüs ve metrolar çalışmıyor. Gün içerisinde birkaç metro hattının sefer yapabilme ihtimali bulunuyor.
Valon Bölgesi Toplu Taşım Şirketi TEC grevde
Brabant Wallon’daki birkaç hat haricinde Belçika’nın Valon Bölgesi’nde bugün otobüsler grev nedeniyle sefere çıkmadı.
Flaman Bölgesi Toplu Taşım Şirketi De Lijn grevde
Flaman Bölgesi’nde gece yarısından itibaren otobüsler grev nedeniyle seferlerini durdurdu.
Belçika’nın cezaevlerinde gardiyanlar da greve katıldı. Greve katılan gardiyanların yüzde 85’inin yerine polis memurları işbaşı yaptı.
Postaneler grevde
Liege ve Charleroi postaneleri dağıtım merkezi çarşamba akşamından beri çalışmıyor. Brüksel, Anvers ve Gent postaneleri dağıtım merkezleri açık olsa da postacıların greve katılıp katılmayacakları henüz belli değil.
Brüksel Havalimanı’nda herhangi bir anormallik gözlemlenmezken Liege Havalimanı’nda personelin greve katılması nedeniyle aksaklıklar oluştu.
Sendikaların yeni emeklilik reformlarına karşı protesto amaçlı başlattığı greve Brüksel’de çok sayıda katılımcı olması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.