Belçika'da 'Müslüman' aidiyet

Yusuf Cinal
|BT Belçika-Özel|
Belçika´ya bir şekilde göçmen olarak gelen ve Belçika toplumu içinde kendine bir yer bulan ´Müslüman´ aidiyetli göçmenler, siyasetinde gündemini işgal ediyor..
Brüksel Serbest Üniversitesi (ULB) Siyaset Bilimi Araştırmacılarından Fatima Zibouh´un açıklaması Belçika medyasında da geniş yer buldu..
Belçika´ya göçmen olarak gelen İtalyan, Fransız, Portekiz, İspanya uyruklu göçmenlerden sonra ülkeye gelen Müslüman aidiyetli, Türk, Fas, Tunus, Cezayir, Bosna-Hersek, Pakistan ve diğer ülke mensuplarının yaşamı irdelenmeye devam ediyor.
1999 yılından sonra Belçika tabiyeti alan ve ülkenin ekonomik yapısı içine giren,siyasete adım atan ve gittikçe söz sahibi olan ´Müslüman´ aidiyetliler, aynı zamanda ülkenin ırkçı, ayrımcı siyasetinin de odak noktasında bulunuyor..
Araştırmacı Fatima Zibouh;´ Belçika´da artık 600 bini aşkın Müslüman aidiyetli insan yaşıyor. Bu dilim içinde sadece Brüksel´de yaşayanların sayısı çok önemseniyor. Brüksel´in üçte biri Müslüman..Belçika 1974 yılından itibaren Müslümanlara olumlu yaklaştı.İslam Dini´nin tanınması,ülkede Müslümanların yaşamını kolaylaştırdı. Bu nedenle Müslümanlar her alanda kendilerini ifadeye başladılar. Brüksel´de CDH(Merkez Hümanist parti) bünyesinde seçimlere giren 1989 doğumlu üniversite öğrencisi Mahinur Özdemir, ilk başörtülü milletvekili oldu..Emir Kır´ın siyasetteki başarısı, Fadila Lanan ve diğerlerinin yükselişi durdurulmadı. Şu an üst düzeyde 19 Müslüman siyasetçi Belçika siyasetine yön veriyor. Bu bir kazanımdır´ diyerek, Müslümanların da ülke de söz hakkı olduğuna işaret ediyor..
Öte yandan Fatima Zibouh,Müslüman aidiyetlilerin,özellikle sol partilere oy verdiklerine de işaret ederek, yavaş,yavaş diğer partiler içinde de Müslüman adaylara yer açıldığını not ediyor..
Belçika´da halen siyaset içinde olan 19 üst Müslüman aidiyetli siyasetçinin oy oranı ise yüzde 21,3 tekabül ediyor..
TÜRKLERİN DURUMU
Belçika´da yapılan son seçimlere göre, Türklerin Federal parlamentoda 3, senatoda 1, bölge parlamentolarında 6, belediye meclislerinde 81(Belediye meclis üyelerinden 13´ü ´belediye başkan yardımcısı´ olarak görev yapıyor), il genel meclislerinde üç temsilcisi bulunuyor.
Bu kesim içinde öne çıkan siyasetçilerin başında; Emir Kır, Meryem Almacı, Fatma Pehlivan, Güler Turan, Veli Yüksel, Mahinur Özdemir, Resul Tapmaz, Sait Köse, Ali Çağlar, Selahattin Koçak, Derya Alıç, Şaban Gök, Ergun Top, Şener Uğurlu, İlknur Cengiz ve Fatma Yıldız isimleri önde geliyor..
Siyaset içinde olup, Türklerden oy alan, ancak çalışmaları ile gündeme gelemeyen siyasetçilerin de çokluğu bir başka konu..
ÜST DÜZEY SİYASETÇİLERİMİZ
Brüksel Bölge Parlamentosu´nda
Emir Kır , PS (Fronkofon Sosyalist Parti),2004…
Mahinur Özdemir, CDH (Hıristiyan Demokrat Partisi), 2009..
Emin Özkara, PS (Frankofon Sosyalist Parti), 2004…
Flaman Bölge Parlamentosu
Veli Yüksel CD&V (Flaman Hıristiyan Demokrat Partisi),2009…
Fatma Pehlivan SP-A (Flaman Sosyalist Partisi), 2001-07 Senatör, 2009-2010 senatör, 2009..Flaman Bölge Milletvekili
Valon Bölge Parlamentosu Milletvekili
Serdar Kılıç ,SP (Frankofon Sosyalist Partisi),2009..
Federal Parlamento
Özlem Özen, Federal Milletvekili, 2010..(Frankofon Sosyalist Parti-PS)
Meryem Almacı, Federal Milletvekili 2007… (Flaman Yeşiller Partisi -GROEN)
Zuhal Demir, Federal Milletvekili 2010… (Yeni Flaman İttifakı, N-VA)
Senatoda
Güler Turan SP-A (Flaman Sosyalist Partisi, Aynı anda ´da Flaman Bölge Milletvekili ), 2010…
Önceki siyasetçilerimiz
Meryem Kaçar , AGALEV ( Flaman Yeşiller Partisi).Sonra parti adı GROEN (Flaman Yeşiller Partisi )olarak değiştirildi. (1999-2003 Senatör)
Hilal Yalçın ,CD& V( Flaman Hıristiyan Demokrat Milletvekili), 2007-2010
Cemal Çavdarlı ,SP.A (Flaman Sosyalist Parti), 2003-2007, Federal Milletvekili

Leave a Reply

Your email address will not be published.