Belçika'da tren seferleri yeniyıla kadar iptal edilebilir

Son güncelleme: Sncb tren seferleri Cuma sabahı saat 5:00’da işbaşı yapacak.
Stib firmasına bağlı tramvay, otobüs ve metrolar Cuma sabahına kadar greve devam edecek. CGSP ve CSC Sendikaları, demiryolu görevlilerinden Perşembe akşamı 22:00 itibariyle işbaşı yapmalarını talep etti.

CGSP, grevin müzakere kapısını araladığını, Noel ve yeni yıl kutlamaları boyunca grev yapılmayacağını bildirdi.
CSC Transcom tarafından yapılan açıklamada Bakan Vincent Quikenborne’dan emeklilik reformları hakkında açıklama yapılmaması halinde demiryolu çalışanlarının yeni yıldan önce işbaşı yapamayacağı bildirdi.
Belçika Emeklilik Bakanı Quickenborne’un daha önceden de yaptığı bildiride emeklilik reformlarının ana hatlarında herhangi bir değişikliğin yapılmasının söz konusu olmadığına değinmişti. Sendika yetkilileri ve bakan arasında bugün öğleden sonra yapılacak pazarlık içerikli görüşme sonucu merakla bekleniyor.
Bakan Quickenborne tarafından demiryolu çalışanlarının ikna edilememesi durumunda Belçika’da son günlerde ulaşımı kabusa çeviren tren seferlerindeki aksaklığın yeni yıla kadar devam etmesi gündemde.
Salı günü Belçika’nın Valon Bölgesi’nde başlayan demiryolu grevi, Perşembe günü Thalys ve Eurostar bağlantılarının da dahil olduğu genel grev ile devam ediyor.
Bakan Quickenborne, Başbakan Elio Di Rupo ve yeni hükümetin emeklilik reformlarını desteklediğini, sosyal sistemin devam edilebilirliğini korumak için bahse konu reformların şart olduğunu bildirmiş, grevin çözüm olmadığının altını çizmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.