Belçika'da Yeni Emeklilik Reformları

Belçika Emeklilik Bakanı Vincen Van Quickenborne (Open VLD), 2011 yılı sonlanmadan emeklilik konusuyla ilgili birkaç reformu parlamentodan onaylatma isteğini dile getirdi.
Bakan Quickenborne, De Tijd ve Het Laatste Nieuws gazetelerine verdiği demeçte amacının var olan emeklilik sistemlerini bir çatı altında uyumlu hale getirmek olduğunun altını çizdi.
Meclis Komisyonunda Perşembe günü hükümet bildirisinde öngörülen reform kapsamındaki 60 kanun maddesi tartışıldı.
Tartışmalarda, öngörülen emeklilik öncesi yaşının 60’dan 62’ye çıkarılması, gazetecileri kapsayan bir takım tercihli düzenlemenin kaldırılması, 35 sene olan asgari kariyerin 40 seneye uzatılması, denklik dönemlerinin güçlendirilmesi, profesör ve hakimlere sağlanan avantajların kaldırılması, mevcut ortalaması son 5 yıl olarak alınan memurların emeklilik hesaplamasının son 10 yıla çıkarılması konuları masaya yatırıldı.
Sendikaların yeni reformların iş hayatına yeni başlayanlara uygulanması talebi Bakan Van Quickenborne tarafından kabul görmedi. Bakan, elde edilen haklara saygı duyulduğunu, geriye yönelik işlem yapılmayacağını, yeni uygulamanın en erken 1 Ocak 2012 tarihinde devreye gireceğini ve ilgilenenlerin gerekli bilgiyi bu süre içerisinde temin edebilecekleri gibi 1 yıl süre de alışma dönemlerinin bulunduğunu bildirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.