Belçika'da Yeni Hükümete güven oyu

Belçika Başbakanı Elio Di Rupo liderliğindeki yeni hükümet, milletvekillerinden güven oyu aldı.
89 Evet 54 Hayır
Güven oylamasında PS, CD&V, MR, SP.A, Open Vld ve cdH yeni hükümete yeşil ışık verirken N-VA, Ecolo-Groen!, FDF, Vlaams Belang, LDD, MLD partilerinden karşı oy geldi. 6 partiden oluşan çoğunluktaki toplam 93 milletvekilinden sadece dört karşı oy alan Başbakan Elio Di Rupo liderliğindeki yeni hükümet, toplam 89 oy ile güven oyunu almış oldu.
Bu Cumartesi günü milletvekillerine seslenen Başbakan Elio Di Rupo, yeni hükümetin bir değişim hükümeti olduğunu, sosyal ve federal rejimden taviz vermeyecek olan bu değişimin derinden ve dayanıklı olacağını bildirdi.
Ayrıca N-VA’dan güven oyu alınamamasına gönderme yapan Başbakan Elio Di Rupo, partinin seçimine saygı duyduğuna ancak bu unsurun yeni hükümete bir engel teşkil etmediğine değindi.
N-VA’nın öne sürdüğü, yeni hükümetin Flaman Bölgesi’nde fazla oy sahibi olamamasının tam anlamıyla tanınmadığı anlamına gelmesi gerekçesine konuşmasında yer veren Di Rupo, ‘Sosyal ve ekonomik reformlarımızdan her bölgeye olumlu şekilde yarar sağlanacaktır’ diyerek karşılık verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.