Belçikalı bpost, devlete 417 milyon euro ödeyecek

Avrupa Komisyonu’nun talimatı üzerine Belçika, posta şirketi bpost’a devlet yardımı olarak verilen 417 milyon euro’yu geri istiyor.
Komisyon, Belçika tarafından bpost’a yapılan 417 milyon euro tutarındaki devlet yardımının Avrupa rekabet kanunlarına aykırı olduğuna kanaat getirdi.
Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu üyesi Joaquin Almunia, bpost Şirketi’nin Belçika Devleti’nden yardım olarak aldığı 417 milyon euro’yu iade etmesini istedi. Bpost şirketine 1992-2010 yılları arasındaki kamu hizmeti görevlerine karşı yapılan yıllık ödeneklerin baz alınarak hesaplanan rakam ile devlet yardımı arasındaki farkı teşkil eden bu miktar, beklenenin altında çıktı.
De Tijd’in haberine göre Bpost Şirketi’nin Avrupa Komisyonu tarafından alınacak ve 700 milyon ile 1 milyar euro arasında olması beklenen karara hazırlık olarak 1.1 milyar euro bütçe ayırdığı bildirilmişti.
Belçika’nın posta şirketi bpost’un yanı sıra Almanya’nın Deutsche Post posta şirketi de Avrupa Rekabet Komisyonu’nun merceğine takıldı. Komisyon, Almanya’nın 500 milyon ile 1 milyar euro arasında emeklilik ve ücret kombinasyonu için Deutsche Post’a yaptığı devlet yardımının da geri alınmasını talep ediyor.
Avrupa Komisyonu Belçika ve Almanya hakkında aldığı kararın aksine Fransa’nın 2008 ve 2012 yılları arasında Fransız posta şirketi La Poste’ye vermiş olduğu 1,9 milyar euroluk devlet yardımına yeşil ışık verdi. Komisyon, bu devlet yardımını ulaşılması güç olan bölgelere posta hizmetinin götürülmesi için gerekli kamu hizmet bedeli olarak nitelendiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.