Brüksel'de burkalı kadın gerginliği

Başkent Brüksel´in ´Türk Mahallesi´ olarak adlandırılan Schaerbeek İlçesi´nin işlek caddelerinden ´Rue de Brabant´daki bir ayaklanmayı polis, biber gazı kullanarak dağıtabildi..
Türk, Fas ve Pakistanlı esnafın çoğunlukta olduğu ´Rue de Brabant´da sadece gözleri açıkta olan kara çarşaflı bir kadını polisler durdurmak istedi. Polisler,´ Belçika yasalarına göre, Belçika´da burka, nigap giymek ve bu şekilde sokakta, toplum içinde dolaşmak yasak. Bu yöndeki kanun 1 ile 7 gün arasında hapis cezası gerektiriyor. Üstelik bu şekilde gezenlere 25 euro para cezası kesiliyor´diyerek kadını uyardığı öğrenildi.
Polislerin ikaz ve uyarılarına aldırmayan kadın cadde üzerinde çığlık atıp büyük bir kalabalık topladı. Çoğunluğu müslüman olan esnaf ve müşteriler kadını sahiplendi. Bunun üzerine çıkan kargaşayı önlemek için polis biber gazı kullanarak önledi. Polisler, içinde Fas asıllı ve diğer ülke kökenli müslümanların olmasına karşılık olay yerine toplanan kalabalığın bu polislere ´Vatan haini´diye tepki gösterdiğini belirtti.
Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt,´Kimseye ayrıcalık tanımak gibi bir durumumuz yok. Kanunlar ne emrediyorsa o yerine getirilecek. Kadının dini sömürü yapması ve Müslüman kimliğinden yararlanması hoş değil´ diyerek, toplumu korumak ve kanunları uygulamak zorunda olduklarını söyledi.(Yenihaber)

Leave a Reply

Your email address will not be published.