Brüksel'de Kabila karşıtı protestolara yenisi eklendi

Brüksel’in Ixelles Belediyesi’nde geçtiğimiz hafta Kongo kökenli vatandaşlar tarafından yapılan gösterilere, Cumartesi günü bir yenisi daha eklendi. Saat 14:00’dan itibaren kısa süre içinde toplanan yaklaşık 1.200 kişi Kongo’daki seçimleri tekrar Joseph Kabila’nın kazanmasını protesto amaçlı izinsiz gösteri düzenledi.
Gösteri boyunca işgal ettikleri yollarda bulunan dükkanların vitrinlerini kıran, bir kuyumcuyu yağmalayan ve birçok otomobile ciddi hasar veren göstericilere engel olmak isteyen güvenlik birimlerinden 16 polis yaralandı. Yaralanan polislerin çoğu hastaneye kaldırıldı.
Göstericiler tarafından T.C. Brüksel Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun da bulunduğu Rue Montoyer caddesinde 50’ye yakın araç, Rue Marnix caddesinde bulunan araçların tümü hasar görürken Rue du Commerce caddesinde bulunan bir araç ateşe verildi. ABD Brüksel Büyükelçiliği taşlandı, iki polis scooterı kullanılmaz hale getirildi. Atlı polislere cam şişeler fırlatıldı.
Polise saldırarak çevreye ciddi zarar veren göstericilere polis cop, biber gazı ve tazyikli su ile karşılık verdi.
Toplam 95 göstericinin tutuklandığı olaylar saat 19:00’a kadar devam etti.
Brüksel Polisi, göstericilerin çokça bulunduğu Ixelles Belediyesi’nin Matonge mahallesinde geniş kapsamlı güvenlik önlemleri aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.