Brüksel'de protestocular polisle çatıştı

Brüksel’de dükkanları yağmalayan ve polisle çatışan 200’e yakın Kongolu tutuklandı.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde seçimleri Devlet Başkanı Joseph Kabila’nın yüzde 49 oyla kazandığının açıklanması üzerine muhalif Etienne Tşisekedi’ye destek için afrika kökenlilerin yoğun yaşadığı Ixelles semtinin ana caddelerinde toplanan Kongolu gençlerin izinsiz gösterisine müdahale eden polis sert karşılık gördü.
Molotof kokteylleri ve taşlarla güvenlik güçlerine saldıran protestocular park halindeki araçları ve çöp bidonlarını ateşe verdi, camlarını kırdıkları çok sayıda dükkanı yağmaladı.
Protestocular, gösteriye neden izin vermediğini anlatmaya çalışan Ixelles Belediye Başkan Vekili Bea Diallo’ya da saldırarak yaraladı.
Tazyikli su ve köpeklerle eylemcilere müdahale eden polis uzun süre kontrolü sağlamakta zorlanırken, sabah saatlerine dek devam eden olaylarda gözaltına alınanların sayısı 192’ye ulaştı.
Dün akşam yaşanan olayların ardından bugün saat 15:30’dan itibaren Brüksel’in Ixelles belediyesine bağlı Porte de Namur’de toplanarak yürümeye başlayan bir grup Kongolu gösterici Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin önünde bir süre beklediler. ABD Büyükelçiliği’nden kendileriyle görüşen bir yetkili olmadı.
Daha sonra Kongo Büyükelçiliği’ne doğru yürümeye başlayan göstericilerin Place du Luxembourg ve Ixelles’in Matonge mahallesine yönelmeleri bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.