Liège'de bombalı saldırı: 5 ölü 125 yaralı

Son güncelleme 14/12/2011 11:00
75 yaşındaki kadının hayatını kaybetmediği, yoğun bakımda olduğu açıklandı.

Saldırganın hangarında yapılan aramalarda 40 yaşlarında bir kadının cesedi bulundu.
Saldırganın korkunç olaydan önceki gün sevgilisinin hesabına ‘Seni seviyorum aşkım, iyi şanslar!’ açıklamalı bir miktar para gönderdiği tespit edildi.
gabrielKorkunç saldırı sonucu yaralanan 17 aylık küçük Gabriel yaşamını yitirdi. Hastanelerde ölü sayısının artma olasılığı bulunuyor.
Son gelen bilgiyle ölü sayısı 5’e yükseldi, yaralı sayısı 125.
33 yaşındaki saldırgan olay sırasında el bombasından yaralanmasının ardından tabancasıyla intihar etti. Olay yerinde 15 ve 16 yaşlarında 2 genç saldırganın ateş etmesi sonucu yaşamını yitirdi.
Liege’deki patlama sonucu Citadelle Hastanesi’ne kaldırılan 28 kişiden 5’i ameliyathaneye ve yoğun bakıma alındı. Hastanede bulunan yaralılardan çoğunun 17-22 yaş arasında olduğu belirlendi. Hastanede Aile bilgilendirme birimi ve 04/241.84.00 numaralı telefon olayla ilgili hizmete açıldı
13/12/2011 14:00 Belçika’yı yasa boğan olayın gün içinde haber akışı:
Belçika’nın Liège kentinde silah bulundurmaktan sabıkalı Nordine Amrani isimli saldırgan Saint Lambert Meydanı’nda bulunan otobüs durağına el bombasıyla saldırıda bulundu. Olayla eş zamanda meydandaki binaların birinin çatısından kalabalığa kalaşnikof tüfekle ateş açıldığı iddia ediliyor. Başka bir tanık ifadesinde saldırganın 4 el bombasını otobüs durağına fırlattıktan sonra çantasından çıkardığı kalaşnikof tüfek ile etrafa ateş açtığını iddia etti. Resmi makamlardan olayla ilgili henüz kesin bir açıklama gelmedi.
İlk belirlemelere göre en az 7’si ağır, 64 yaralı, 2 de ölü bulunuyor. Nordine Amrani isimli saldırganın olay yerinde intihar girişimi sonucu öldüğü bildirildi.
Saint-Joseph Hastanesi’nden gelen bilgiye göre 2 yaşındaki bir çocuk yaşam mücadelesi veriyor.
Durumla ilgili polis özel bilgilendirme hattı açtı
Güvenlik birimlerinin işlerini kolaylaştırmak için vatandaşların 0800 94 000 numaralı hattı kullanmaları isteniyor.
nordine amraniNordine Amrani isimli saldırgan 2008 yılında 9500 silah parçası, 10 adet silah ve uyuşturucu madde yapımında kullanılan 2.800 adet kenevir bitkisi bulundurmaktan 58 ay kapalı hapis ve 11.000 euro para cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme ayrıca 76.500 euro tutarındaki mala el koymuştu.
Saldırganın cezasının yarısını çektikten sonra şartlı serbest bırakıldığı bildirildi. Adli sicil dosyası kabarık olan 33 yaşındaki Cezayir asıllı saldırganın önceden cinayet işlemediği de gelen bilgiler arasında.
Saldırıyı neden gerçekleştirdiği ise henüz bilinmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.