Bekle bizi geliyoruz İstanbul! | Yusuf Cinal

Yolculuğumuz Brüksel´den başladı.. Brüksel´in uluslar arası havaalanı Zaventem´e sabah saatlerinde geldim.. Türk Hava Yolları(THY) ile uçacağız.. Uçuş saatimiz 08.05..Brüksel uykudayken biz Türkiye için hazırlık yapıyoruz..
Türkiye, doğduğumuz, büyüdüğümüz ülke..Hala aklımızda, hatıralarımızda..Ayrı düşmek ne zor..Dağları, taşları, denizleri, kuşları.. Yazları, kışları, sonbaharı ülkemin..
Aklımda Keram-Ali dağı..Şu sıralar zirvesine kar düşmüştür.. Ve ovada soğuk, beyaz çiyler altında, kestane kabağı..Ne güzel de tatlısı olur.. Hele de soğuk yedi mi? Eskiler öyle derdi..Hele de soğuk yedi mi?
Türkiye düşleri erken başladı.. Önce İstanbul ve sonra Adapazarı, Akyazı. Altın rehber kitabı baskıda..Bir telaş içinde arkadaşımız Şahin Bingöl.. Belçika Altın Rehber, ikinci defa İstanbul´da baskıya girdi.. Belçika Türkleri için önemli bir kaynak..Kim, nerede, ne yapıyor? Çok önemli.. Tam bir veri kitabı Belçika Altın Rehber.. Baskısı temiz olmalı, bilgiler doğru..
Ve Yenihaber gazetemiz, kardeş gazete Belgotürk… İstanbul´da grafikleri hazırlanır.. Bir dost eli değer YeniHaber´e ve Belgotürk´e.. Nakış, nakış işlenir..Fotoğrafları döşenir ve renkleri verilir.. Yılların ustası Şahin Bingöl nezaretinde döner çark..
Bir başka dost Zeki Al yollarımızı bekler..Hasbihal için zaman kısıtlı.. Telefon emek lazım.. Ve Beşiktaş altyapı antrenörlerinden Cengiz Aydın yollarımızı gözler..´ Ağabey gel bir çayımızı iç´ diye..
Burası İstanbul yollarımızı bekler..Beşiktaş, Üsküdar arası heyecan..Kızkulesi´nden ne güzeldir, Galata Kulesi..Karaköy sırtları..Galata köprüsü..
Aklıma düşer o tekerleme;´ Kız sen İstanbul´un neresindensin?´
Ve adaşım Yavuz Nufel aklıma düşer, bir sabah Brüksel´de.. Sen misin İstanbul´un aşkını çalan ve cebine koyan?
Artık yeter, ver sevgilimi İstanbul?
Ve Nazım Hikmet!
O kaçış, o serüven başlar İstanbul´dan..
Benim gibi yolcu dostlarımız da var..Kesişti yollarımız Brüksel´de… Hey nereye dost?
İstanbul´a..
Aklıma düştü babam, emmi, dayım!…
İstanbul´a gidişleri ne farklı ve fiyakalıydı..İstanbul´a..
Çocukluğumda Dolmabahçe Stadı´nın yollarına düştüğüm aklıma düştü..Metin Oktay ile gol sevinci yaşamak ne güzel idi.. Ya uçan kaleci Turgay Şeren.. Uzanırdı elleri mavi bulutlara doğru..Hatıralar büyük..Topla yattığımız, topla kalktığımız günler..
Börekçi Vedat´ı ,bücür Kamil´i Akyazı´nın..
Unutulur mu Deve Turan, Uşaklı Ahmet´i!
Hey gidi, günler hey!
10 Lira bulduk mu? Haydi İstanbul´a..
Bilet almak zordu o yıllar Menekşe, Haylaf , Florya plajlarına.. Mayo satın almak..Kiralamak cebe dokunurdu..
Nasıl anlatsam size Aksaray, Yeşil Tulumba sokaktaki Terzi Ali´yi.. Laciverte düşkündü.. Hele de kravüze takım elbise.. Yumurta topuk ayakkabılar ile bir başka yürünürdü kaldırımlarda..
Bir ayrıcalık idi..Beyoğlu´nda turlamak.. Kadir Savun´u seyretmek, bir kahve köşesinde..Bir çay içiminde sohbette.. Heybetli cüssesi ile karşımızdaydı Erol Taş.. Rüyalarımızı süslerdi Türkan Şoray ile Fatma Girik..
Geliyoruz bekle bizi İstanbul!..
Urfali Babi´nin İstanbul´u..
* * *
Sayın yolcular kaptanınız konuşuyor..İstanbul´da hava gri bulutlu..Sıcaklık 7 derece.. Uçuş yüksekliğimiz onbin 400 fit.. Üç saat 15 dakika sonra İstanbul´dayız..
Şansa bak ki, Brüksel´den tanıdığım Zülfikar Kır ile birlikte uçacağız..
Zülfikar futboldan tanıdığım bir dost.. FC İstanbul 76´da top koşturduğu anlardan bilirim onu..
Hemen kahvemizi söylüyor.. Oradan buradan laf açıyoruz..
Yüksekten ne hoş gözüküyor dağlar..Hele de karlı dağlar.. İçimde bir soğukluk.. Ve İstanbullu düşler içimi ısıtıyor..
Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Kadir Topbaş´ın ´ Bir dünya kenti İstanbul´u aklımda..
Sultanahmet´te sabah, Çemberlitaş´ta öğle vakti.. Balta Limanında akşam.. Günay restoranda; şarkılar Funda Ararlı ve türküler Kubatlı..
Bekle bizi, geliyoruz İstanbul!..
Devam edecek(1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.