Demreli Noel Baba | Yaşar Tümbaş

Her taraf pırıl pırıl ışıklandırılmış ve yemyeşil çam agaçları ile süslü… Mağazalar dolup taşıyor hediye alanlarla… Krize rağmen hiristiyan dostlarımızm kesenin ağzını açıyorlar geleneklerine bağlı olarak . Yine Noel geldi..Hiristiyan aleminin büyük bayramı … Almanca “Weichnachten”, İngilizce ” Christmas “, Flamanca “Kerstmis” olan adlandırılan ve içinde yaşadığımız hiristiyan toplumu çok etkileyen Noel bayramına biz müslümanlar da katılıyoruz bir bakıma Belçikalı veya Avrupalı dostlarımıza hediyeler vererekten veya tebrik mesajları yollayaraktan. Bilmem onlar da bize kendi bayramlarımızda ayni jesti gösteriyorlar mı ?
Kısaca Noel Bayramının anlamını görelim:
Noel, Hristiyanlık´ta İsa´nın doğum günü olarak kutlanılır. İsa (d. M.Ö. 8-2 – ö. M.S. 29-36), Hristiyanlık´taki temel figürdür. İslamiyet´e göre peygamberdir. Doğum ve ölüm tarihleri ile ilgili olarak kimi tarihçiler ve araştırmacılar farklı görüşler belirtirler. Hristiyan kaynaklarında ve yer yer Kur´an´da İsa Mesih olarak anılır.
İsa, Roma İmparatorluğu´nun Yahudiye eyaletinde kendisi de bir Yahudi olan Meryem´den dünyaya gelmiştir. Hristiyanlık´ta ve İslamiyet´te tanrı tarafından babasız doğduğuna inanılır. Soyu, üvey babası Yusuf´a göre tayin edilir. Buna göre soyu Davud peygambere dayanır.
İsa, Hristiyanlık´ta tanrının oğlu ve kendisidir. İnsan doğası ve tanrı doğası karışmazlar ve ayrılmazlar. İsa´nın doğumu, Hristiyan inancında tanrının yeryüzünde göründüğü gün anlamına gelmesi sebebiyle çok önemli bir gündür.
Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık´ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık´ta Noel arifesiyle başlamış olur, ve bazı ülkelerde (Almanya,Avusturya..), 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde Noel tatili yeni yıl tatiliyle birleştirilir. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jül Sezar takviminde 25 Aralık´a denk gelen 6 Ocak´ı Noel olarak kutlarlar.
Noel Baba´nın doğum yeri Anadolu´dur.
Noel Baba (Saınt Nicolas,Santa Claus), özellikle Hristiyan dünyasında Noel kutlamalarının en önemli figürlerinden biridir.
Hristiyan inanışına göre; M.S. 4. yüzyılda Anadolu´da Myra (bugünkü Demre-Antalya) yöresinde yaşamış olan Nikolaos adındaki Hristiyan azizi, Roma İmparatoru Büyük Konstantin´in rüyasına girdi ve idama mahkum edilen 3 subayı kurtardı. Bu olaydan sonra ünü gittikçe yayılan Nikolaos, zamanla Rusya ve Yunanistan gibi ülkelerin hayır kurumlarının, loncaların, çocukların, denizcilerin ve bazı şehirlerin koruyucu azizi olarak benimsendi. Çocuklara özel armağanlar getirdiğine inanılan ve Noel Baba olarak anılmaya başlanılan Nikolaos efsanevi bir kişiliğe büründü. Nikolaos´un Noel Baba haline sokulması ilk önce Almanya´da görüldü. Bu efsanevi gelenek zamanla Protestan kiliselerin çoğunlukta olduğu Avrupa ülkelerinde yayıldı. Sonra ABD´nin New York şehrine gelip yerleşen Hollanda´lı Protestanların Nikolaos´u iyilik sever bir kimse olarak anmaları da çok sevilmesine yol açtı. Ayrıca ABD ve İngiltere´de kutlanan çocuk bayramlarında da yer verilmeye başlandı. Geleneksel aile ve çocuk bayramı olarak kutlanan Noel yortusunun koruyucusu olarak kabul edildi. İnanışa göre sırtında içi hediye dolu bir heybeyle dolaşan Noel Baba evlere bacadan girer ve armağanlarını uslu çocukların ayakkabılarının ya da şöminede asılı çoraplarının içine koyar. Noel Baba, “yaşayan” bir folklorik olaydır.
Günümüzdeki Noel ağacının Almanya´nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva´yı canlandıran bir oyunun ana dekoru, cennet bahçesini temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Adem ve Havva yortusunda (24 Aralık) Almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine Komünyon´daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Ayrıca bazı yerlerde İsa´yı simgeleyen mumlar eklendi..
Hıristiyan alemi bu Bayramı bir aile birleşmesi olarak aile fertlerinin biraraya gelmesi ile kutlar genellikle .
24 Aralık gecesi kiliselerde ayinler yapılır.
İsa´nın doğumunu kutlamak amacı ile kilisler dolar taşar.
Memleketimizde de bazı aileler bu bayramı kutlamasalar bile evlerini çam ağacı ile süslemektedirler bu günlerde..
Hıristiyan dostlarımızın,komşularımızın Noel Bayramı kutlu olsun .

Leave a Reply

Your email address will not be published.