Dört Süper Mario! | Dr. Tunay Akoğlu

Geçtiğimiz günlerde uluslararası alanda yeni ´Süper Mario´lar ortaya çıktı ve orijinal Süper Mario´ya eklendiler. Şimdi ortada en çok tanınan dört Süper Mario var . Bu dört Süper Mario´yu tanıtalım :
Birinci Süper Mario, 1981´den beri meşhur video oyunları serisinin baş kahramanı. Özellikle çocukların ve genç koşulların bilip tanıdığı hayali Süper Mario. İtalyan asıllı bir Amerikan musluk tamircisi ve çok başarılı ve becerikli bir video oyunları kahramanı. Bu güne kadar bütün dünyada 210 milyon oyunu satılmış. Ayrıca, televizyon ve sinema filimlerine konu olmuş, lisans altında pek çok ürünü ( collectibles ve gadgets, vs.) tüm dünya ülkelerinde satılıyor. Bu ilk Süper Mario, dünya çocuklarını ve gençlerini eğlendiriyor ve sıkıntıdan kurtarmaya devam ediyor.
İkinci Süper Mario, 1990 doğumlu futbolcu Mario Balotelli. İtalyan milli futbol takımı ve Manchester City´nin hücum oyuncusu. Ghana asıllı, Palermo´da doğmuş. 1993´te Kuzey İtalya´daki Brescia şehrindeki bir İtalyan aile tarafından evlat edinilmiş ve 2008´de İtalyan vatandaşı olmuş. Çok golcü, iri yarı yapılı kuvvetli ve başarılı bir futbolcu. Hem İtalyan milli takımını , hem de Manchester City futbol takımını kurtarıyor yenilmekten ve başarıya sürüklüyor.
Üçüncü Süper Mario ise Mario Draghi ( 1947 – ). 1 Kasım 2011´den beri Avrupa Merkez Bankası Başkanı. Bundan önce 2008-2011 döneminde İtalya Merkez Bankası Guvernörü idi. Uluslararası alanda tanınmış bir ekonomi profesörü. 1981-1991 yıllarında Floransa Üniversitesinde ekonomi dersleri vermiş. 2002-2005 yılları arasında Özel Amerikan Yatırım Bankası Goldman Sachs´ın başkan yardımcısı olarak ta çalışmış. Şimdi, Euro´yu ve dolayısı ile Avrupa Birliğini (AB) kurtaracak.
Dördüncü ve son Süper Mario, Mario Monti (1943 – ). Tanınmış bir ekonomi profesörü. 1970-1985 döneminde Torino Üniversitesinde , 1989-1994 yıllarında meşhur Milano Bocconi Üniversitesinde ekonomi profesörlüğü yapmış. Bocconi´nin rektörü aynı zamanda. 1995 – 2004 yılları arasında AB Avrupa Komisyonunda komiserlik görevini yüklenmiş. Özel Amerikan Yatırım Bankası Goldman Sachs´ın danışmanı. Kasım 2011´de İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından fahri ( ömür boyu) senatörlüğe atandı.13 Kasım 2011 tarihinde İtalya Başbakanı oldu. Şimdi yeni hükümeti kurmaya gayret edecek ve İtalya´yı -ve dolayısı ile Avrupa´yı- iflastan kurtaracak.
Dikkat çeken bir nokta var : Son iki Prof. Süper Mario , 2007-2009 yıllarında ABD´nde spekülatif ipotek krizine yol açan özel yatırım bankası Goldman Sachs´ ta görev yapmışlar. O dönemde ABD Hazinesi kanalı ve yardımı sayesinde batmaktan kurtarılan bu bankanın yerine şimdi aynı tür bankalara yardım ve destek verme zorunda ve durumunda olan kuruluş ve hükümetlerde görev yapmaya başladılar !
Görüldüğü gibi bu dört Süper Mario´nun her birisinin kendilerine özgü ´kurtarıcılık´ rolleri var. Süper Mario video oyunları kahramanı rolü ile insanlık alemini sıkıntıdan kurtarıp eğlendirirken, Futbolcu Süper Mario Balotelli, İtalyan Futbol Milli Takımın yenilmekten kurtaracak, Süper Mario Draghi Euro ve Avrupa´yı kurtarma misyonunu yürütecek ve Süper Mario Monti ise, İtalya´yı ve dolaylı olarak AB´yi kurtarmakla görevli !
Önümüzdeki dönemlerde , pek muhtemel olarak, yukarıda tanıttığımız son üç Süper Mario çok söz konusu edilecek ve ilk hayali Süper Mario´ya gene sık sık benzetilecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.