Göçmen İşçi Çocuğu Başbakan Elio Di Rupo.. | Yaşar Tümbaş

Belçika bir dünya rekoru kırdı! 540 gün ( 18 ay !) bu memleket müstafi (istifa etmiş ) bir hükümet tarafından yönetildi. 540 günün sonunda nihayet 3 politik tandansı kapsayan 6 siyasi parti, sosyalist partinin genel başkanı Elio Di RUPO başkanlığında yeni federal hükümeti kurmayı başardı !
Çok iyi hatırlıyorum : Nüfusunun çoğunluğu ( %60) flaman kökenli olan Belçika sadece 1974 yılında bir Wallon (frankofon) başbakan, Edmond Leburton, tarafından yönetildi. O zamandan beri de, yani 37 yıldır başbakanlık makamı devamlı olarak Flaman partiler (özellikle Hıristiyan Demokrat Parti) tarafından işgal edildi. Son Başbakan Yves Leterme de bu partidendi. Tam 37 yıl sonra nihayet ülkenin başına, italyan kökenli, Belçika doğumlu, Walon bir başbakan geliyor. Bu tarihi bir olaydır . Ve Frankofonlar için bir gurur vesilesidir.
Ben bu yazımda özellikle hayat hikâyesi aramızdan çok kişiye benzeyen Elio Di Rupo´nun yaşamını kısaca özetleyeceğim. Ünlü “Paris Match “dergisinin 1-7 aralık 2011 tarihli sayısında çıkan Di Rupo ile ilgili özel röportaj ” Hayatımın gizli yönleri” titrini taşıyor. Bu röportajda Francis Van de Woesteyn´in Elio Di Rupo hakkında yazdığı ” Une vie,une vision” adlı kitabından bazı bölümlere yer verilmiş.
Birlikte okuyalım :
” Elio Di Rupo 18 temmuz 1951 yılında Belçika´nın Morlanwez Kasabası’nda siyah zift ile boyalı bir ahşap barakada dünyaya gelmiş. Bu baraka ikinci dünya savaşı sonundan Alman tutsaklarını barındırmak için yapılmış. Sonra da kömür madenlerinde çalışan göçmen italyan işçilerine tahsis edilmiş ! Elio´nun italyan babası hayatını kazanmak için 1947 yılında bu kasabaya gelmiş . Sonra da ailesini ( 6 çocuğu ile birlikte) yanına getirtmiş. Aile bu ufacık barakada üst üste yaşamak zorunda kalmış. Ailenin en büyük çocuğu ile aralarındaki yaş farkı 25. Çok küçük yaşta bir kaza sonucu babasını kaybeden Elio, yetim kalarak maddi olanağı olmayan ( ve ayda sadece 300 Belçika frangı/ 7,5 euros) maaş bağlanan annesi tarafından büyütülmüş. 3 kardeşi de çocuk esirgeme kurumu tarafından barındırılmışlar ! Küçük Elio Fransızca okuma-yazma bilmeyen annesinin resmi makamlarla olan işlemlerini yapan sağ kolu olmuş büyüdükçe ve annesinin fedakârlığını ve sevgisini hiç unutamamış. Ayda 7,5 euros ile nasıl yaşadıkları sorulduğunda verdiği cevap : “Çok zordu . Hemen hemen eve hiç et girmezdi. O zamanlar ben de oldukça tombuldum. Bunun sebebi parasızlıktan sadece üzerine kalın şokola sürülmüş ekmek yemekti devamlı olarak! Bayramlarda annem bize şekerli yumuşak sandviç alırdı ve yanına da muhallebi yapardı. Fakirdik, birşeyimiz yoktu, ancak benim için önemli olan annemin sevgisi vardı ! Annem benim okumamı çok istiyordu. Cahildi ancak çok zeki ve akıllı bir insandı. Okul sayesinde içinde olduğumuz fakirlikten kurtulacağımıza inanırdı .”
İşte küçük Elio bu koşullarda, devletin sosyal yardımları ve bursları ile yaşamış ve okumuş. Kimya doktoru olmuş. Ve bu yaşantı kendisinin sosyalist parti saflarına geçmesinde büyük rol oynamış. Ve bugün de hâlâ o zor günleri unutmadığını söylemekte imiş her fırsatta.
Kısaca Sayın Başbakan´ın CV´sine bir göz atalım birlikte:
Mons Üniversitesi Fen Fakültesinde yaptığı kimya doktorası sonucu aynı üniversitede asistan, araştırma yöneticiliği ve öğretim görevlisi oluyor 1978-1990 yılları arasında. Buna paralel olarak politik kariyeri de Walon başbakanı özel kaleminde, daha sonra da bölge hükümetinde enerji ve bütçe bakanlığı özel kalem müdür yardımcılığı ile devam ediyor.
Ve 1987 yılında Mons vilayetinden milletvekili seçiliyor.
1989 yılında AB parlamentosuna geçiyor.
1991 yılında senatör oluyor. 1992 yılında walon bölgesi Eğitim bakanlığı.
1994 yılında federal hükümette ulaştırma bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerini üstleniyor. Bu görevine daha sonra “telecommunication” ve ekonomi de ekleniyor.
1999 yılında Walon bölgesi Başbakanlığına seçilen Elio di Rupo,aynı yıl Belçika Sosyalist Partisi Genel Başkanlığına(PS) seçiliyor ve bu görevi bu güne kadar sürmekte. Ve aynı yıl “internationale socialiste”hareketinin de başkan yardımcısı oluyor.
2005 yılında tekrar Walonya başbakanlığı görevini üstleniyor. 2007 yılında bu görevinden ayrılıyor ve Mons ili belediye başkanlığı görevini alıyor.
2010 yılında soyalist parti walon bölgesinde seçimlerde en yüksek oyu alan parti oluyor. Ve Elio Di Rupo Kral tarafından hükümeti kurmakla görevlenidiriliyor.
İşte bugün Belçika Federal Hükümeti´ni kuran göçmen kökenli Elio Di Rupo´nun kısa hayat hikâyesi .
Elio Di Rupo yaşadığı fakir ve güç şartlar içinde gerçek bir sosyalist olarak yetişmis, insanlarla olan ilişkisinde çok sade bir kişilik arzeden, çok sabırlı ve insana saygılı davranışları ile takdir toplayan ve Valon Bölgesi’nin en çok sevilen politikacısı olarak isim yapmış bir kişidir. Hiç bir zaman aslını inkâr etmeyen bir kişiliği ve edebiyat merakı ile tanınır.
İşte bir göçmen çocuğunun başarılı hayat hikâyesi.
Bu vesile ile Türkiye kökenli bizler ve bizim gibi diğer yabancı kökenli Belçikalılar şu gerçeği öğrendik : Bu memlekette insana insan olarak, sadece değerlerine ve kişiliğine bakılarak, başbakanlık bile veriliyor . Bu da Belçikayı gözümüzde ve gönlümüzde daha da büyütmektedir.
Yaşasın Belçika !

Leave a Reply

Your email address will not be published.