AİHM Türkiye'yi yine cezalandırdı


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, aralarına vicrani red ve uzun tutukluluk davalarının da bulunduğu 5 davada Türkiye’yi suçlu bularak maddi ve manevi tazminat ile mahkeme masrafları için toplam 55 bin 100 euro ödenmesini hükmetti.
Son zamanlarda Türkiye’de gündemde olan vicdani red, düşünce, bilinç ve din özgürlüğü ve adil yargılanma hakkı ihlali gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuran beş kişi, Türkiye’den tazminat alacak.
Strazburg’da faaliyet gösteren AİHM, bir Yahova Şahidi olarak vaftiz edilen ve askerlik görevini yapmayı reddeden Türk vatandaşı Fethi Demirtaş ile ilgili kararında Türkiye’yi haksız buldu. Fethi Demirtaş’ın askeri üniforma girmeyi reddetmesinden dolayı soruşturmaların ve suçlamaların bitmek bilmemesinden şikayetçi olduğu ve aynı zamanda Şirinyer askeri hapishanesinde insanlık dışı ve onur kırıcı davranışlara maruz kaldığını iddia ettiği belirtildi.
Mahkeme, insanlık dışı ya da onur kırıcı davranışların yasak olması, düşünce bilinç ve din özgürlüğü hakkının, adil yargılama hakkının ihlali gerekçesiyle Türkiye’yi 15 bin euro maddi ve 5 bin euro mahkeme masrafları için tazminat ödemeye mahkum etti.
Türkiye, Hizbullah üyesi olma şüphesiyle polis tarafından göz altına Mehmet Fidancı’ya ise adil yargılanma hakkının ihlali gerekçesiyle maddi bin 800 euro ödeyecek.
Uzun tutukluluk şikayetiyle AİHM’e başvuran Dindar Hasko, Türkiye’yi makul zamanda yargılanma hakkının ihlal edilmesi gerekçesiyle 7 bin 200 maddi tazminata hükmettirdi.
İran vatandaşı Mansour Edin Keshmiri özgürlük ve güvenlik hakkının ihlali gerekçesiyle Türkiye’den 9 bin euro alacak.
AİHM, Mehmet Ali Okur’un davasında insanlık dışı ve onur kırıcı davranışlar gerekçesiyle aldığı kararda Türkiye’yi 15 bin 600 manevi, bin 500 euro mahkeme masrafına mahkum etti.(ANKA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.